migrator migrator 26.02.2010

Białoruski "akrobata" zdobył złoto

Aleksiej Griszyn zdobył pierwsze złoto dla Białorusi w historii zimowych igrzysk, zwyciężając w narciarskich skokach akrobatycznych.
Kanadyjczyk Kyle Nissen zaprzepaścił szanse na złoto w drugim skokuKanadyjczyk Kyle Nissen zaprzepaścił szanse na złoto w drugim skokufot.East News

Białorusin Aleksiej Griszyn zdobył w czwartek złoty medal olimpijski w skokach akrobatycznych. Srebro na skoczni w Cypress Mountain wywalczył Amerykanin Jeret Peterson, a brąz Chińczyk Liu Zhongqing.

30-letni Białorusin po pierwszej serii skoków zajmował drugie miejsce za reprezentantem gospodarzy Kylem Nissenem, jednak drugi skok pozwolił mu wyjść na prowadzenie i zdobyć złoto.

Kanadyjczyk natomiast nie popisał się i ostatecznie uplasował się na piątym miejscu.

Griszyn jest pierwszym w historii Białorusinem, który wywalczył złoty medal zimowych igrzysk. Ten doświadczony narciarz w 2002 roku w Salt Lake City stanął na najniższym stopniu podium. Rok wcześniej w Whistler sięgnął po tytuł mistrza świata. W 2003 roku był wicemistrzem, a w 2005 trzecim zawodnikiem świata.

Niespodzianką było trzecie miejsce 24-letniego Liu Zhongqinga, który wcześniej nie odnosił większych sukcesów.

Na czwartej pozycji uplasował się ubiegłoroczny mistrz świata, Amerykanin Ryan St. Onge.