Polskie Radio
migrator migrator 20.06.2010

RPA 2010: Włosi nie potrafili pokonać Nowej Zelandii

Włochy niespodziewanie zremisowały z Nową Zelandią 1:1 w meczu Grupy F piłkarskich mistrzostw świata. Bramkę dla Nowozelandczyków zdobył Shane Smeltz w 7., a dla Włochów - Vicenzo Iaquinta po kontrowersyjnym rzucie karnym w 29. minucie meczu.

Remis mistrzów świata ze skazywaną na klęskę Nową Zelandią jest kolejną sensacją południowoafrykańskiego mundialu. Włosi zremisowali drugi mecz grupowy, ale wciąż mają duże szanse wyjścia z grupy. Szansa awansu zaczęła rysować się także przed ich dzisiejszymi rywalami.

Mecz rozpoczął się zaskakująco - już w 7. minucie prowadzenie Nowozelandczykom dał Shane Smeltz, który celnym strzałem pokonał Federico Marchettiego.

To było jedyne w pierwszej połowie uderzenie "The Kiwis" na bramkę Włochów, którzy przez kolejne minuty zdominowali sytuację na boisku. Zdołali oddać dziesięć strzałów, ale tylko jeden z nich trafił do siatki rywali, i to z kontrowersyjnego rzutu karnego po strzale Vicenzo Iaquinty w 29. minucie. Wcześniej po strzale Riccardo Montolivo piłka uderzyła w poprzeczkę, a tuż przed przerwą Mark Paston powstrzymał Daniele De Rossiego.

Włosi kontynuowali ataki w drugiej połowie. Obrońcy tytułu mistrzów świata niemal nie schodzili z połowy rywali, a nie potrafili znaleźć drogi do bramki rywali. Znakomicie spisywał się Paston, który wybronił strzały Antonio Di Natale, Montolivo i Mauro Camoranesiego. W pozostałych sytuacjach bramkarza wyręczali nowozelandzcy obrońcy.

Gracze prowadzeni przez Rickiego Herberta dwa razy poważnie zagrozili włoskiej bramce, ale najpierw piłka minęła słupek po strzale z dystansu Ivana Vicelicha, a na osiem minut przed końcem po uderzeniu Chrisa Wooda.

Zarówno Włosi, jak i Nowozelandczycy mają po dwóch meczach identyczny dorobek - po 2 punkty i bramki 2-2. W Grupie F prowadzi Paragwaj, który dzięki dzisiejszemu zwycięstwu nad Słowacją 2:0, ma już 4 punkty. Słowacy pozostają z jednym punktem. W ostatniej kolejce spotkań Paragwaj gra z Nową Zelandią, a Włochy ze Słowacją.

Po meczu powiedzieli:

Marcello Lippi (trener reprezentacji Włoch): Znów rywal strzelił nam gola w swojej pierwszej akcji. Później kontrolowaliśmy przebieg gry, ale mimo że powinniśmy wygrać, nie udało nam się tego dokonać. W niektórych sytuacjach zabrakło nam po prostu szczęścia.

Ricki Herbert (trener reprezentacji Nowej Zelandii): Wiedzieliśmy, że czeka nas ciężki mecz, ale moi chłopcy dali z siebie wszystko. Brakuje mi słów, by oddać szacunek, jakim darzę swoich zawodników. Szkoda tylko, że sędzia podjął kilka co najmniej dziwnych decyzji. Karny? Musiałbym jeszcze raz zobaczyć powtórkę. To niewiarygodne, że wciąż mamy szansę na awans do 1/8 finału, choć oczywiście będzie to szalenie trudne. Jestem przekonany, że w ostatnim meczu grupowym (z Paragwajem) zagramy jeszcze lepiej, bo ten zespół "rośnie" z minuty na minutę.

Grupa F: Włochy - Nowa Zelandia 1:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Shane Smeltz (7), 1:1 Vincenzo Iaquinta (29-karny).

Żółta kartka - Nowa Zelandia: Rory Fallon, Tommy Smith, Ryan Nelsen.

Sędzia: Carlos Batres (Gwatemala). Nelspruit, widzów 38˙229.

Włochy: Federico Marchetti - Gianluca Zambrotta, Fabio Cannavaro, Giorgio Chiellini, Domenico Criscito - Riccardo Montolivo, Daniele De Rossi, Claudio Marchisio (61. Gianpolo Pazzini) - Simon Pepe (46. Mauro Camoranesi), Alberto Gilardino (46. Antonio Di Natale), Vincenzo Iaquinta.

Nowa Zelandia: Mark Paston - Winston Reid, Ryan Nelsen, Ivan Vicelich (80. Jeremy Christie), Tommy Smith, Tony Lochhead - Leo Bertos, Simon Elliott, Christopher Killen (90+2. Andrew Barron) - Rory Fallon (62. Chris Wood), Shane Smeltz.