Polskie Radio
migrator migrator 20.06.2010

RPA 2010: Brazylia - Wybrzeże Kości Słoniowej 3:1 (1:0)

Brazylia wygrała z Wybrzeżem Kości Słoniowej 3:1 w spotkaniu Grupy G piłkarskich mistrzostw świata. Dwie bramki dla "Canarinhos" strzelił Luis Fabiano, a jedną Elano. WKS odpowiedziało golem Didiera Drogby.

"Canarinhos" dołączyli do Argentyny i Holandii, czyli dwóch drużyn, które wygrały po dwa mecze i z kompletem punktów przewodzą swoim grupom. Podobnie jak "Pomarańczowi", wywalczyli także awans do fazy pucharowej.

Brazylijczycy zaimponowali dziś przede wszystkim skutecznością, co dało im dużą przewagę na tle ambitnie walczących, lecz mało strzelających rywali.

Pierwsza połowa była wyrównana, o czym świadczą statystyki - identyczna liczba oddanych strzałów, w tym celnych (odpowiednio cztery i jeden), czy nieznacznie dłuższy czas posiadania piłki przez Brazylię. "Canarinhos" sprawiali jednak lepsze wrażenie od rywali - przede wszystkim skutecznie zakończyli jeden z ataków, który zakończyło podanie Kaki i gol Luisa Fabiano w 25. minucie meczu. "Słonie" przebudziły się kilkanaście minut przed przerwą, ale żaden z ich ataków nie zagroził poważnie Julio Cesarowi.

Druga połowa zaczęła się bardzo korzystnie dla Brazylii - już w 50. minucie Luis Fabiano zdobył swojego drugiego gola. Napastnik "Canarinhos" pomógł sobie w przyjęciu piłki ręką, ale sędzia uznał bramkę.

Afrykanie ruszyli do ataku i już po trzech minutach piłka po uderzeniu głową Didieira Drogby minimalnie minęła słupek. Odkrycie się Iworyjczyków wykorzystali ich rywali, którzy po pięknej akcji Kaki i golu Elano podwyższyli w 62. minucie na 3:0.

Podopieczni Svena Gorana Erikssona nie poddawali się i w 80. minucie Drogba wreszcie strzelił honorową bramkę, wykorzystując prostopadłe podanie Yaya Toure.

Brazylia kończyła spotkanie w dziesiątkę - po drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartce dla Kaki w 88. minucie.

Brazylia z kompletem zwycięstw, dającym sześć punktów, jest już pewna awansu do 1/8 finału mundialu. Wybrzeże Kości Słoniowej ma jeden punkt i od jutrzejszego meczu Portugalia - Korea Północna będzie zależało, na ile duże szanse na awans mają "Słonie".

Grupa G: Brazylia - Wybrzeże Kości Słoniowej 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Luis Fabiano (25), 2:0 Luis Fabiano (50), 3:0 Elano (63), 3:1 Didier Drogba (79-głową).

Żółta kartka - Brazylia: Kaka. Wybrzeże Kości Słoniowej: Siaka Tiene, Abdulkader Keita, Cheik Tiote. Czerwona kartka za drugą żółtą - Brazylia: Kaka (88).

Sędzia: Stephane Lannoy (Francja). Johannesburg, widzów 84˙450.

Brazylia: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Michel Bastos - Felipe Melo, Gilberto Silva, Elano (67. Daniel Alves) - Kaka, Luis Fabiano, Robinho (90+3. Ramires).

Wybrzeże Kości Słoniowej: Boubacar Barry - Emmanuel Eboue (72. Romaric), Kolo Toure, Guy Demel, Siaka Tiene - Didier Zokora, Yaya Toure, Cheik Tiote - Salomon Kalou (68. Abdulkader Keita), Didier Drogba, Aruna Dindane (54. Gervinho).