Polskie Radio
migrator migrator 25.06.2010

RPA 2010: Wybrzeże Kości Słoniowej gromi Koreę Północną

Wybrzeże Kości Słoniowej wygrało z Koreą Północną 3:0.Obie reprezentacje pożegnały się z Mundialem - Iworyjczycy zajęli trzecie, a Koreańczycy - ostatnie miejsce w grupie.
Reprezentacja Wybrzeża Kości SłoniowejReprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej(fot. East News)

Bramki w spotkaniu, rozgrywanym w Nelspruit, zdobyli: Yaya Toure w 14., Christian Romaric w 20. i Salomon Kalou w 82. minucie.

Przed meczem Wybrzeże Kości Słoniowej mieli jeszcze cień szansy na awans. Zespół Svena Gorana Erikssona musiał kilkoma bramkami wygrać z Koreańczykami i liczyć na wysoką porażkę Portugalii.

Iworyjczycy szybko zabrali się do pracy i już po dwudziestu minutach prowadzili 2:0. Najpierw celne trafienie zaliczył Yaya Toure, a po kilku minutach podwyższył Christian Romaric, dobijając strzał Didiera Drogby, który trafił w poprzeczkę. Zawodnicy z Afryki nie potrafili już jednak do przerwy podwyższyć.

W drugiej połowie nadal atakowali piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej, a Koreańczycy ograniczali się do bronienia dostępu do własnej bramki. Trzecia bramka padła dopiero w 82. minucie, kiedy szanse Iworyjczyków na awans do 1/8 finału były już czysto iluzoryczne.

Grupę G Brazylia wygrała z 7 punktami na koncie. Portugalia zgromadziła w trzech meczach 5 punktów, Wybrzeże Kości Słoniowej - 4 punkty, a Korea Północna przegrała wszystkie mecze i nie zdobyła punktu.

Po meczu powiedzieli:

Sven-Goran Eriksson (trener reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej): Należało szybciej zdobyć gole, by zdezorganizować Koreańczyków. Oni zachowali dyscyplinę i do końca byli zorganizowani. Mieliśmy mnóstwo sytuacji strzeleckich. Nie mogę negatywnie oceniać tego meczu. Żałuję natomiast, że w końcówce spotkania z Portugalią (0:0) nie podjęliśmy większego ryzyka. Wybrzeże Kości Słoniowej ma znakomitą drużynę, przed którą rysuje się wspaniała przyszłość. Czy pozostanę selekcjonerem tej reprezentacji? Nie, nigdy nie było o tym mowy.

Kim Jong Hun (trener reprezentacji Korei Północnej): Uważam, że uzyśkalismy w tych mistrzostwach dwa dobre wyniki. Zostały położone podwaliny pod budowę drużyny, która w przyszłości będzie rosnąć. Moim zawodnikom nie mogę odmówić zaangażowania. Walczyli ze wszystkich sił do ostatniej minuty meczu.

Grupa G: WKS - Korea Płn. 3:0(2:0)

Bramki: 1:0 Yaya Toure (14), 2:0 Romaric (20-głową), 3:0 Salomon Kalou (82)

Sędzia: Alberto Undiano (Hiszpania). Nelspruit, widzów 34 763.

Korea Północna: Ri Myong-guk - Ri Kwang-chon, Cha Jong-hyok, Pak Chol-jin, Ri Jun-il, Ji Yun-nam - Mun In-guk (67. Choe Kum-chol), An Yong-hak, Pak Nam-chol I - Hong Yong-jo, Jong Tae-se.

Wybrzeże Kości Słoniowej: Boubacar Barry - Arthur Boka, Kolo Toure, Emmanuel Eboue, Romaric (79. Seydou Doumbia) - Didier Zokora, Yaya Toure, Cheik Tiote - Gervinho (64. Aruna Dindane), Didier Drogba, Abdulkader Keita (64. Salomon Kalou).