Darek Matyja 11.09.2010

W Tokio biją naszych

Polscy judocy znów nie dali rady przebić się do strefy medalowej mistrzostw świata.
W Tokio biją naszychfot. Reuters

Tomasz Adamiec i Krzysztof Wiłkomirski (obaj 73 kg) odpadli w 1/16 finału mistrzostw świata w judo w Tokio. Z zawodami pożegnała się również Małgorzata Bielak (57 kg).
Adamiec (UKJ Ryś Warszawa) przegrał z ubiegłorocznym wicemistrzem Europy Holendrem Deksem Elmontem 0:5 (yuko), zaś Wiłkomirski (AZS UW Warszawa) uległ faworytowi turnieju Wang Ki-Chun (Korea Płd.) 0:10 (ippon).

Zawodnik z Azji triumfował w dwóch poprzednich edycjach MŚ (2007-Rio de Janeiro i 2009-Rotterdam), a w pekińskich igrzyskach sięgnął po srebrny medal. Obaj reprezentanci Polski wcześniej wygrali po dwie walki w stolicy Japonii: Wiłkomirski pokonał Edsona Madeirę (Mozambik) i Yassira Ayada (Arabia Saudyjska) po 10:0, zaś Adamiec zwyciężył brązowego medalistkę ubiegłorocznych MŚ Dirka Vana Tichelta (Belgia) oraz Alekosa Lazarou (Cypr) - również po 10:0.

W sobotnich eliminacjach odpadła także startująca w kategorii 57 kg Małgorzata Bielak (Samuraj Koszalin). Przegrała z Hedvig Karakas 0:10.

26-letnia Bielak po raz kolejny w wielkiej imprezie nie sprostała sześć lat młodszej Karakas. Uległa Węgierce w kwietniowych ME w Wiedniu i ubiegłorocznych MŚ w Rotterdamie. W obydwu turniejach Karakas zdobywała brązowe medale.