Aneta Hołówek 14.11.2010

Pierwsza po trzech porażkach wygrana Magic

Koszykarze Orlando Magic pokonali New Jersey Nets 91:90, odnosząc drugie w sezonie zwycięstwo na wyjeździe.
Marcin GortatMarcin Gortat fot. PAP

Zespół Marcina Gortata prowadzi w dywizji południowo-wschodniej ligi NBA. Polski jedynak w NBA spędził na parkiecie 21 minut, zdobywając w tym czasie 5 punktów.

Gortat wykorzystał dwa z sześciu rzutów z gry, a także jeden rzut wolny. Zanotował ponadto 7 zbiórek, asystę i faul.

Spotkanie miało bardzo wyrównany przebieg - po dwóch kwartach Magicy prowadzili jednym punktem, a po trzech - jednym przegrywali.

W ostatnich dwunastu minutach zespół z Orlando uzyskał nawet 6 punktów przewagi, ale ją roztrwonił.

Zwycięstwo zespołowi Gortata dał rzut Jameera Nelsona cztery sekundy przed końcem meczu.

Najwięcej punktów dla Magików zdobył Dwight Howard - 16, Brandon Bass dołożył 14, a Nelson i Vince Carter - po 13.

W zespole gospodarzy najskuteczniejszy był Devin Harris - 26 pkt.

Howard skuteczny ale i nerwowy

Pięć fauli technicznych w ośmiu spotkaniach to niechlubny dorobek lidera zespołu koszykarzy Orlando Magic Dwighta Howarda, którego zmiennikiem jest Marcin Gortat.

Howard w kolejnym sezonie ligi NBA ma problem z trzymaniem nerwów na wodzy.
Na razie jest współliderem klasyfikacji zawodników z największą liczbą fauli technicznie - razem z Carmelo Anthonym z Denver Nuggets. Piąte przewinienie otrzymał w przegranym meczu w Toronto z Raptors (106:110).

Koszykarz Orlando stara się bagatelizować problemy z faulami technicznymi. "Uniknąć fauli technicznych? Jedyny sposób to zasiąść przy okrągłym stole z wszystkimi arbitrami ligi i porozmawiać o moich kłopotach" - mówił przed meczem z Toronto środkowy Magic, ale po spotkaniu dodawał już w mniej radosnym nastroju:

- Nie wiem, co mam robić, by uniknąć przewinień technicznych.

Jeśli as Orlando w takim tempie będzie faulował to już w grudniu, na przykład w Boże Narodzenie w szlagierze z Boston Celtics, może czekać go przerwa.

Zgodnie z przepisami NBA po 16 przewinieniach technicznych zawodnik musi pauzować.
Problemy Howarda to szansa dla Gortata. W play off w 2009 roku lider Magic pauzował za uderzenie rywala łokciem. Polak wyszedł w pierwszej piątce, zdobył 11 punktów i miał 15 zbiórek w ciągu 40 minut zwycięskiego spotkania z Philadelphia 76ers.

Koszykarze New Orlean Hornets nadal niepokonani

Szerszenie poonali we własnej hali Portland Trail Blazers 107:87 i pewnie prowadzą w dywizji południowo-zachodniej.

Do ósmego z rzędu zwycięstwa zespół z Nowego Orleanu poprowadzili David West i Marco Belinelli - po 18 punktów oraz Emeka Okafor - 14 pkt. i 12 zbiórek.

Drugie miejsce w tej dywizji zajmują San Antonio Spurs, którzy pokonując Philadelphia 76ers 116:93, odnieśli szóste zwycięstwo z rzędu. Najskuteczniejsi w teksańskiej drużynie byli Tony Parker - 24 pkt. i Manu Ginobili - 18 pkt. W zespole gości wyróżnił się Jrue Holiday, zdobywca 16 punktów.

Liderami w dywizji atlantyckiej pozostają Boston Celtics, którzy dopiero po dogrywce pokonali Memphis Grizzlies 116:110. W dodatkowym czasie gry szalę zwycięstwa na korzyść

Celtów przeważyła skuteczna gra Raya Allena (w całym meczu - 15 pkt.), Paula Pierce'a (28 pkt.) i Kevina Garnetta (18 pkt.) Wcześniej dobrze zaprezentował się Shaquille O'Neal - zdobywca 18 punktów i Rajon Rondo - 17 asyst.

Chicago Bulls - Washingtoin Wizzards 103:96
Memphis Grizzlies - Boston Celtics 110:116 (po dogrywce)

4. Portland 6 5 .545
5. Minnesota 3 7 .300