Aneta Hołówek 14.11.2010

Rosjanki obroniły mistrzowski tytuł

Siatkarki reprezentacji Rosji zdobyły złoty medal mistrzostw świata. W finale, rozegranym w Tokio, pokonały Brazylijki 3:2 (23:25, 25:17, 20:25, 25:14, 15:11).
Rosyjskie siatkarkiRosyjskie siatkarkifot.PAP/EPA DENNIS M. SABANGAN

Rosjanki obroniły mistrzowski tytuł, wywalczony cztery lata temu, także w Japonii. Podobnie jak w tym roku, wygrały wówczas w finale z reprezentantkami Brazylii po tie-breaku.

Brązowe medale wywalczyły Japonki, które w meczu o 3. miejsce pokonały po wyrównanym meczu Amerykanki 3:2.

Polki, po zwycięstwie nad Chinkami 3:0, zajęły w turnieju 9. miejsce.

W finałowym meczu pierwszego seta wygrały Brazylijki, które od początku wypracowały sobie kilkupunktową przewagę. Prowadzenia nie oddały niemal do końca - Rosjanki wyrównały do stanu 21:21. W końcówce to jednak podopieczne Ze Roberto zaprezentowały się lepiej i zakończyły partię wynikiem 25:23.

Rosjanki o wiele pewniej zagrały w drugiej odsłonie. Tym razem to one prowadziły przez całego seta i ostatecznie spokojnie pokonały Brazylijki 25:17. Trzeci set przypominal pierwszego, także teraz obrończynie tytułu przegrywały, niemal dogoniły rywalki, ale ostatecznie musiały uznać ich wyższość, przegrywając 20:25.

Kolejny set to popis gry Rosjanek, które rozgromiły przeciwniczki 25:14, wyrównując stan meczu.

W tej sytuacji o tytule mistrzyń świata decydował tie-break. Dogrywka była początkowo bardzo zacięta, ale końcówka zdecydowanie zależała do Rosjanek.

We wcześniej zakończonych meczach 5. miejsce zapewniły sobie Włoszki, które pokonały Turczynki 3:0. Na 7. miejscu uplasowały się Niemki, po zwycięstwie 3:1 nad Serbkami, a na 11. - Holenderki, który wygrały z Kubankami 3:1.

Rosja - Brazylia 3:2 (21:25, 25:17, 20:25, 25:14, 15:11)

Rosja: Jewgenija Starcewa, Maria Perepełkina, Maria Borodakowa, Ljubow Sokołowa,
Tatiana Koszeliewa, Jekaterina Gamowa, Swietłana Kruczkowa (libero),
Natalia Gonczarowa, Lesia Mahno.

Brazylia: Fabiola, Fabiana, Thaisa Menezes, Jaqueline, Natalia, Sheilla, Fabi (libero)
oraz Dani Lins, Sassa, Fernanda, Joyce.

Gamova MVP

Rosjanka Jekaterina Gamowa została uznana najlepszą zawodniczką (MVP) siatkarskich mistrzostw świata. W finale Gamowa zdobyła 35 punktów. W gronie wyróżnionych znalazła się inna rosyjska siatkarka Tatiana Koszeliewa, która wygrała ranking najlepiej atakujących. W tej klasyfikacji Małgorzata Glinka-Mogentale zajęła ósme miejsce.

Najbliżej otrzymania wyróżnienia z polskiego zespołu była Anna Werblińska, która w rankingu najlepiej zagrywających była trzecia. Wygrała Holenderka Maret Grothues.