Marcin Nowak 01.12.2010

Gorzowianki przegrały u siebie z Bourges

Koszykarki KSSSE PWSZ Gorzów Wlkp. przegrały we własnej hali z francuskim Bourges Basket 65:86 (17:15, 22:17, 13:26, 13:28) w meczu 6. kolejki Euroligi. To czwarta porażka wicemistrzyń Polski.
KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski - Bourges BasketKSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski - Bourges Basketfot. PAP/Lech Muszyński

Pierwsza kwarta była wyrównana. Na przemian oba zespoły obejmowały prowadzenie, ale ich przewaga była minimalna. Koszykarki z Gorzowa i Francji dobrze grały w obronie, ale nie miały jeszcze skuteczności w ataku.

W drugiej części meczu AZS poderwała do walki Samantha Richards, która miała kilka skutecznych akcji. Nie tylko dokładnie dogrywała piłkę do koleżanek, ale i sama decydowała się na rajdy pod kosz Bourges.

KSSSE zaczął zdobywać przewagę na zespołem trenera Pierre'a Vincenta, a na przerwę schodził prowadząc 39:32. W hali przy ulicy Chopina raczej nikt, za wyjątkiem Francuzek, nie spodziewał się, że kolejne 20 minut gry będzie wyglądało zupełnie inaczej.

Bourges błyskawicznie odrobił straty. Francuzki zaczęły coraz częściej rzucać z dystansu. Prym w tym elemencie gry wiodła Amerykanka Katherine Joens. Gorzowianki były bezradne w obronie i nie potrafiły skutecznie odciąć rywalek od pozycji rzutowych na obwodzie.

Skutek był taki, że po trzech odsłonach tego meczu zespół gości prowadził 58:52, ale najgorsze dla AZS miało jeszcze nadejść. W czwartek kwarcie zdenerwowane zawodniczki Dariusza Maciejewskiego nie mogły odzyskać skuteczności, było dużo strat. Bourges grał spokojnie i konsekwentnie, nadal nękając rywala rzutami za trzy punkty.

Liderką Bourges była Catherine Joens, która zdobyła 26 pkt., oddała osiem rzutów za trzy, z których aż sześć było celnych. Po meczu Amerykanka powiedziała PAP: "To był wspaniały mecz. Po słabej pierwszej połowie postanowiłyśmy zagrać lepiej i to dało nam zwycięstwo"

Trener KSSSE Dariusz Maciejewski komentując mecz uznał, że Francuzki dały jego drużynie surową lekcję. Dodał, że rywal grał koncertowo i w tym dniu był w stanie pokonać każdy zespół.

- Po przewie już w ogóle rozmontowali naszą defensywę, różne systemy, które przyjęliśmy, głównie w obronie pick and rolli, nie sprawdziły się dzisiaj. Później zabrakło już nam wiary i koncentracji - dodał Maciejewski.

Gorzowianki nie zdołały zrewanżować się Francuzkom, które kilka tygodni temu wygrały z AZS 57:50. Dotychczasowy bilans Gorzowa w Eurolidze to dwa zwycięstwa i cztery porażki.

KSSSE PWSZ Gorzów Wlkp. - Bourges Basket 65:86 (17:15, 22:17, 13:26, 13:28)

KSSSE - Jelena Leuczanka 22, Samantha Richards 13, Johanna Leedham 8, Kalana Green 7, Izabela Piekarska 6, Justyna Żurowska 5, Agnieszka Skobel 2, Agnieszka Kaczmarczyk 2, Katarzyna Dźwigalska 0;

Bourges - Katherine Joens 26, Endene Miyem 15, Anael Lardy 13, Emmeline Ndongue 11, Styliani Kaltsidou 7, Ilona Burgrova 6, Jennifer Digbeu 5, Maja Miljkovic 3, Paoline Salagnac 0.