Paweł Klocek 11.12.2010

NHL: Red Wings na fali

Detroit Red Wings pokonali na własnym lodowisku Montreal Canadiens 4:2. Hokeiści "Czerwonych Skrzydeł" umocnili się, z dorobkiem 39 punktów, na prowadzeniu w Konferencji Zachodniej ligi NHL.
Derek StepanDerek Stepan fot. PAP

Dobrze w bramce Detroit spisywał się Jimmy Howard, który udanie interweniował 36 razy, a pokonać go zdołali tylko Travis Moen w pierwszej i Benoit Pouliot w trzeciej tercji. Dla Detroit gole uzyskali kolejno Nicklas Lidstroem, Niklas Kronwall, Paweł Daciuk i Patrick Eaves.

Za akcję meczu można śmiało uznać szczęśliwą paradę Howarda, który odbił maską krążek po strzale P.K. Subbana, na 2.39 minuty przed końcem.

Również bramkarskie umiejętności, tym razem Jonasa Hillera, miały spory udział w zwycięstwie Anaheim Ducks nad Calgary Flames 3:2. Zatrzymał on 34 ataki rywali, a w trzech seriach rzutów karnych pomylił się tylko raz, broniąc dwa strzały. Za to trafili trzej jego koledzy Ryan Getzlaf, Joffrey Lupul i Corey Perry.

W regulaminowym czasie gry, bramki dla gospodarzy zdobyli słowacki obrońca Lubomir Visnovsky i Dan Sexton, natomiast Hiller puścił krążek do siatki przy atakach Olliego Jokinena i Davida Mossa.

W Atlancie miejscowi Thrashers przegrali z Colorado Avalanche 2:4. Kluczowa okazała się trzecia tercja, w której do bramki gospodarzy skierowali krążek Milan Hejduk i Paul Stastny. Wcześniej trafili Tomas Fleischmann i Greg Mauldin oraz Niclas Bergfors i Bryan Little z Atlanty.

Hokeiści Dallas Stars pokonali Carolina Hurricanes 2:1, również po karnych. Tutaj w drugiej serii zwycięstwo zapewnił Brad Richards, który w pierwszej tercji asystował Jamesowi Nealowi. Goście odpowiedzieli tylko golem Jiriego Tlusty'ego.

Również w Edmonton nie doszło do rozstrzygnięcia nawet w dodatkowym czasie gry, a miejscowi Oilers pokonali Tampa Bay Lightning 4:3. W akcjach "jeden na jednego" lepsi od bramkarza Dana Ellisa okazali się grający pierwszy sezon w lidze Jordan Eberle i Linus Omark, przy kompletnej niemocy strzeleckiej rywali, w tym wicelidera klasyfikacji najskuteczniejszych graczy NHL Stevena Stamkosa.

Wcześniej Stamkos doprowadził do dogrywki, wyrównując na 3:3, a przed nim Nikołaja Chabibulina zmusili do kapitulacji także Ryan Malone i Randy Jones. W sumie rosyjski bramkarz udanie interweniował 38 razy, w tym 16-krotnie w trzeciej tercji. W szeregach "Nafciarzy" na listę strzelców wpisali się Taylor Hall, Magnus Paajarvi i Tom Gilbert.
W ostatnim piątkowym meczu Ottawa Senators pokonali u siebie New Jersey Devils 3:2 za sprawą celnych strzałów Milana Michalka, Jarkko Ruutu i Erika Karlssona. W ten sposób popsuli powrót na lód Martina Brodeura, który opuścił osiem spotkań w wyniku kontuzji prawego łokcia. Trafienia Patrika Eliasa i Dainiusa Zubrusa, obydwa podczas gry w liczebnej przewadze, nie uchroniły "Diabłów" przed czwartą z rzędu porażką.

Wyniki piątkowych spotkań hokejowej ligi NHL:

Detroit Red Wings - Montreal Canadiens 4:2
Ottawa Senators - New Jersey Devils 3:2
Atlanta Thrashers - Colorado Avalanche 2:4
Dallas Stars - Carolina Hurricanes 2:1 (po karnych)
Edmonton Oilers - Tampa Bay Lightning 4:3 (po karnych)
Anaheim Ducks - Calgary Flames 3:2 (po karnych)