Aneta Hołówek 16.12.2010

Rośnie forma Sikory

Tomasz Sikora (AZS AWF Katowice) zajął ósme miejsce w biegu na 20 km biathlonowego Pucharu Świata, który się odbył w słoweńskiej Pokljuce. Zwyciężył Austriak Daniel Mesotitsch.
Tomasz SikoraTomasz Sikora (fot.East News)

Na drugiej pozycji uplasował się niespodziewanie Szwajcar Benjamin Weger, a na trzeciej Ukrainiec Serhij Sedniew.

Zaskoczeniem była bardzo słaba postawa Norwegów, którzy zajmują trzy czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej PŚ. Wszyscy popełnili mnóstwo błędów na strzelnicy. Lider Emil Hegle Svendsen był dopiero 16., wicelider Tarjei Boe 12. (obaj "zarobili" po cztery minuty karne), a najbardziej utytułowany biathlonista wszech czasów Ole Einar Bjoerndalen spudłował aż siedem razy i ukończył rywalizację na... 55. pozycji.

Cieszy powrót do czołówki asa polskiej ekipy. Niespełna 37-letni (urodziny ma 21 grudnia) Sikora po problemach żołądkowych, przez które zarówno w szwedzkim Oestersund, jak i austriackim Hochfilzen nie mógł osiągnąć oczekiwanych wyników, powrócił do gry i po raz drugi w tym sezonie zajął miejsce w czołowej "10" (w Szwecji był piąty także w biegu indywidualnym). Tym razem zarobił dwie minuty kary, a mimo to zajął tak wysoką pozycję. Z dwoma pudłami na koncie wyprzedziło go tylko trzech zawodników.

Słabo spisali się jego koledzy: 67. był Łukasz Szczurek, a 90. Mirosław Kobus (obaj BKS WP Kościelisko). Sikora w klasyfikacji PŚ awansował z 22. na 15. pozycję.

34-letni Mesotitsch dotychczas największe sukcesy odnosił w sztafetach. Wraz z kolegami wywalczył srebrny medal olimpijski w Vancouver, a podczas MŚ dwukrotnie stawał na podium: w 2005 roku wywalczył brąz, a cztery lata później srebro.

Austriak w czwartek wyprzedził o blisko minutę 13 lat młodszego Wegera, który osiągnął największy sukces w karierze. Obaj na strzelnicy pomylili się po jednym razie. Sedniew, który 19 grudnia będzie obchodził 27. urodziny, stracił do zwycięzcy 1.21,2 min. Ukrainiec bardzo dobrze rozpoczął ten sezon, m.in. był drugi w sprincie w austriackim Hochfilzen. W Pokljuce o niecałe siedem sekund wyprzedził swojego rodaka, startującego z bardzo odległym, 102. numerem startowym Olega Biereżnoja.