Paweł Gawlik 19.01.2011

Bez niespodzianek w Australian Open

Triumfator sprzed trzech lat Serb Novak Djokovic, rozstawiony z numerem trzecim, awansował w środę do trzeciej rundy wielkoszlemowego Australian Open
Novak Djoković (z lewej) dziękuje za grę Ivanowi DodigowiNovak Djoković (z lewej) dziękuje za grę Ivanowi Dodigowifot. PAP/EPA

Djokovic pokonał Chorwata Ivana Dodiga 7:5, 6:7 (8-10), 6:0, 6:2. Ten mecz został przez organizatorów turnieju uznany za spotkanie podwyższonego ryzyka, więc towarzyszyła mu wzmocniona liczba ochroniarzy i patroli policyjnych. To skutek ubiegłorocznych starć kibiców ze skłóconych bałkańskich narodów.

Oprócz Serba, do trzeciej rundy awansowali m.in. finalista ostatniego Wimbledonu Czech Tomas Berdych (6.) i Amerykanin Andy Roddick (8.).

Kolejny krok do obrony tytułu zrobił wicelider rankingu ATP World Tour, Szwajcar Roger Federer. Stracił jednak dwa sety, zanim wygrał z Francuzem Gillesem Simonem 6:2, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3.

Łukasz Kubot, ostatni Polak w drabince singlowej (Michał Przysiężny odpadł w pierwszej rundzie), poniósł w środę porażkę z Ukraińcem Serhijem Stachowskim 3:6, 4:6, 4:6. Tenisista z Lubina wystąpi w Melbourne jeszcze w deblu z Austriakiem Oliverem Marachem. W czwartek para numer cztery zmierzy się ze Szwedem Johanem Brunstroemem i Australijczykiem Stephenem Hussem.

Wozniacki nie dała szans rywalce

W turnieju kobiet najwyżej rozstawiona Dunka polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki bez problemów wygrała z Amerykanką Vanią King i awansowała do trzeciej rundy. Zwyciężały też byłe liderki rankingu tenisistek.

Wozniacki w październiku została numerem jeden na świecie, detronizując kontuzjowaną Amerykankę Serenę Williams. Pochodzącej z Odense tenisistce udało się to, choć nie wygrała jeszcze turnieju zaliczanego do Wielkiego Szlema. Raz była o krok, ale we wrześniu 2009 roku przegrała w finale US Open z Belgijką Kim Clijsters.
W Melbourne jest już w trzeciej rundzie, gdzie na jej drodze stanie Słowaczka Dominika Cibulkova (nr 29.).

Oprócz Wozniacki swoje mecze w środę wygrały m.in. trzy byłe liderki rankingu WTA Tour: Amerykanka Venus Williams (nr 4.), Belgijka Justine Henin (11.) i Rosjanka Maria Szarapowa (14.).

W sporych opałach znalazła się w drugiej rundzie Williams, która zaprezentowała się w efektownej żółto-złotej sukience.

Amerykanka długo nie mogła znaleźć sposobu na Czeszkę Sandrę Zahlavovą, która wybroniła się ze stanu 3:5, po czym zdobyła pierwszego seta w tie-breaku 8-6.
Podczas ostatniej wymiany starsza z sióstr Williams niefortunnie stanęła i na jej twarzy pojawił się grymas. Utykając udała się do łazienki, prosząc o przerwę medyczną.

Po kilku minutach wróciła na kort i do końca walczyła zmagając się z bólem. W zwycięstwie pomogła jej rywalka, która się zupełnie pogubiła w tej sytuacji i w drugiej partii nie zdołała zdobyć nawet gema. Ostatecznie Amerykanka wygrała 6:7 (6-8), 6:0, 6:4.

Na pomeczowej konferencji prasowej poinformowała, że był to uraz pleców. Jednak nic nie wspomniała o tym, czy będzie w stanie wyjść do gry za dwa dni przeciwko Niemce Andrei Petkovic (30.).

Ze sporym trudem trzecią rundę osiągnęła Włoszka Francesca Schiavone (nr 6.), pokonując Kanadyjkę Rebeccę Marino 6:3, 5:7, 9:7.

W nocy ze środy na czwartek drugi mecz w turnieju rozegra Agnieszka Radwańska (12.), a rywalką Polki będzie Chorwatka Petra Martic.

Wyniki:

Mężczyźni:

Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Gilles Simon (Francja) 6:2, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3
Novak Djokovic (Serbia, 3) - Ivan Dodig (Chorwacja) 7:5, 6:7 (8-10), 6:0, 6:2
Tomas Berdych (Czechy, 6) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 4:6, 6:2, 6:3, 6:4
Andy Roddick (USA, 8) - Igor Kunicyn (Rosja) 7:6 (9-7), 6:2, 6:3
Fernando Verdasco (Hiszpania, 9) - Janko Tipsarevic (Serbia) 2:6, 4:6, 6:4, 7:6 (7-0), 6:0
Gael Monfils (Francja, 12) - Fernando Gil (Portugalia) 6:4, 6:3, 1:6, 6:2
Nicolas Almagro (Hiszpania, 14) - Igor Andriejew (Rosja) 7:5, 2:6, 4:6, 7:6 (12-10), 7:5
Tommy Robredo (Hiszpania) - Mardy Fish (USA, 16) 1:6, 6:3, 6:3, 6:3
Ivan Ljubicic (Chorwacja, 17) - Benoit Paire (Francja) 6:3, 6:7 (2-7), 6:4, 7:6 (7-5)
Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 19) - Grigor Dimitrow (Bułgaria) 7:5, 6:3, 6:3
Xavier Malisse (Belgia) - Albert Montanes (Hiszpania, 25) 6:4, 6:0, 6:1
Robin Haase (Holandia) - Juan Monaco (Argentyna, 26) 6:4, 6:4, 3:6, 6:2
Richard Gasquet (Francja, 28) - Adrian Mannarino (Francja) 6:3, 7:6 (7-4), 6:4
Viktor Troicki (Serbia, 29) - Nicolas Mahut (Francja) 6:4, 6:2, 1:6, 6:3
Serhij Stachowski (Ukraina) - Łukasz Kubot (Polska) 6:3, 6:4, 6:4
Kei Nishikori (Japonia) - Florian Mayer (Niemcy) 6:4, 6:3, 0:6, 6:3