Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Aneta Hołówek 08.04.2011

Być jak Robert Kubica

Każdy młody kierowca marzy o zawrotnych prędkościach za kierownicą wyścigowego samochodu i o starcie w wyścigu Formuły 1. W Polsce rusza pierwszy program, który ma pomóc w realizacji tych marzeń.
Bolid zespołu RenaultBolid zespołu Renaultrenault.com
Posłuchaj
  • W materiale słychać młodzieńczy głos Roberta Kubicy, który opowiada o wyboistej drodze na tory Formuły 1.
Czytaj także

Robert Kubica zrealizował swoje młodzieńcze marzenie i dotarł na tory Formuły 1. Jego droga do celu była jednak długa, wyboista i pełna zasadzek. Młodsi koledzy powinni mieć znacznie łatwiej, chociaż cały czas początki kariery kierowców w Polsce są bardzo trudne.

- To jest takie błędne koło - mówi Tomasz Kuchar, kierowca rajdowy. – Żeby zdobywać sponsorów, którzy mogą zająć się finansowaniem młodego zawodnika trzeba wcześniej już zaistnieć. Żeby zaistnieć trzeba mieć środki. Prawda jest taka, że wielu ludzi nigdy nie dostanie takiej szansy – opisuje Kuchar.

Robert Kubica przetarł szlak i jego następcom powinno być łatwiej, ale początki były bardzo trudne, o czym Kubica otwarcie mówił.

W jednym z wywiadów czternastoletni Robert podkreślał, że kiedy potrzebował pomocy nie było chętnych, ale gdy zaczął osiągać wyniki, nagle znalazło się wielu autorów jego sukcesu.

- Nagle okazało się, że jest wielu ludzi i przyjaciół którzy mi pomagali – mówił w programie Jacka Żakowskiego i Piotra Najsztuba "Tok szok”. – Kiedy tej pomocy potrzebowałem to jej nie było - dodawał kierowca.

Wtedy Kubica stwierdził, że Polakom którzy zawodowo zajmują się reklamą i marketingiem zwyczajnie "brakuje jaj”.

Tak było, teraz ma być inaczej

Tomasz Szmandra, dziennikarz motoryzacyjny podkreśla, że promocja młodych talentów w Polsce do tej pory była zupełnie inna niż na całym świecie.

- W Polsce nikt za bardzo młodymi ludźmi się nie interesował. Młody człowiek jeżeli chciał coś zdziałać musiał liczyć na pomoc swoich rodziców - stwierdza Szmandra.

Z pomocy najbliższych korzystał również Robert Kubica, bo to rodzice byli pierwszymi którzy poważnie potraktowali jego chłopięce marzenia.

Patryk Szczerbiński, teraz 17-letni kierowca, również nie miał w Polsce żadnego wsparcia. Kilka lat temu wyjechał do Anglii gdzie został mistrzem Autosport Young Boys i dopiero teraz może liczyć na specjalny program pomocy.

- Tutaj w Anglii jest dużo więcej programów wspierających młodych kierowców. Większość teamów F1 ma swoich wysłanników na zawody kartingowe, gdzie wyszukiwane są młode talenty.

Z pomocy specjalnego programu McLarena skorzystał Lewis Hamilton i w ten sposób zaistniał w Formule 1.

W Polsce będzie światowo

W Polsce rusza pierwszy ogólnopolski konkurs, mający na celu wyszukanie młodych talentów kierownicy. KIA LOTOS RACE 2011 da szansę tysiącom pasjonatów sportów motorowych, na znalezienie swojej drogi do kariery za kierownicą wyścigowego samochodu.

Pod okiem profesjonalistów, z Tomaszem Kucharem na czele, młodzi ludzie w wieku 16 -25 lat, będą mieli szanse na naukę profesjonalnego ścigania.

Kia Motors Polska wyszkoli najlepszych, a następnie wybierze zwycięzcę, który otrzyma samochód wyścigowy i budżet na cały rok startów.

Zachęcamy do wysłuchania dźwięku, w którym o początkach swojej kariery opowiada czternastoletni Robert Kubica.

ah, polskieradio.pl. Pr3