Paweł Klocek 03.05.2011

Puchar Polski zdobyła Legia Warszawa

Piłkarze Legii Warszawa zdobyli Puchar Polski. Podopieczni Macieja Skorży pokonali po konkursie rzutów karnych Lecha Poznań 5:4 . Po regulaminowym czasie gry i dogrywce był remis 1:1.
Kapitan Legii Warszawa Ivica Vrdoljak z Pucharem PolskiKapitan Legii Warszawa Ivica Vrdoljak z Pucharem Polski fot. PAP/Adam Ciereszko
  • Legia wygrała mecz z Lechem po rzutach karnych 5:4. Tym, który nie trafił do warszawskiej bramki był kapitan Lecha Bartosz Bosacki
  • Ulgi po zwycięstwie w Pucharze Polski nie krył trener Legii Maciej Skorża

"Kolejorz" objął prowadzenie w 29. minucie po efektownym strzale Dimitrije Injaca. Wyrównał w 66. minucie Manú. Dla Legii jest to czternasty zdobyty Puchar Polski, ostatni warszawianie zdobyli w 2008 roku.

Pierwsza połowa dla Lecha Poznań

W pierwszej połowie lepiej prezentowali się zawodnicy Lecha, którzy konstruowali więcej ofensywnych akcji. W 29. minucie "Kolejorz" objął prowadzenie. Bardzo efektownym strzałem prawą nogą z dystansu popisał się Dimitrije Injac, który nie dał szans na skuteczną interwencję Skabie. W 32. minucie Jakub Wawrzyniak uderzył głową obok bramki po centrze z rzutu rożnego Rybusa.

Siedem minut później lechici mieli świetną okazję do podwyższenia prowadzenia. W pole karne wbiegł Murawski i znalazł się w sytuacji sam na sam ze Skabą, który zdołał obronić strzał pomocnika Lecha naciskanego przez Dicksona Choto.

Dwie bramki w drugiej połowie

W drugiej połowie Legia zaatakowała nieco odważniej, ale na początku tej części gry wciąż lepiej prezentował się Lech. W 52. minucie strzał z dystansu oddał Murawski, a Skaba pewnie złapał piłkę. W 66. minucie Legia doprowadziła do wyrównania. Strzał sprzed pola karnego oddał Manu, piłka odbiła się jeszcze od nogi Grzegorza Wojtkowiaka i przelobowała Kotorowskiego. Pięć minut później legioniści mogli już prowadzić.

Piłka trafiła w do niepilnowanego Jakuba Rzeźniczaka, który niepotrzebnie próbował podawać do Michala Hubníka i piłkę wybił Hubert Wołąkiewicz. Ostatnie minuty drugiej połowy były bardzo emocjonujące. W 88. minucie Legia mogła przesądzić o losach spotkania. Po regulaminowych 90 minutach był więc remis 1-1 i konieczne było rozegranie dogrywki.

Zdecydowały rzuty karne

W 92. minucie w polu karnym Lecha doszło do dużego zamieszania, ostatecznie strzał Miroslava Radovicia został zablokowany. . W 97. minucie podopieczni Macieja Skorży mieli świetną okazję do zdobycia gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłka trafiła do Hubníka, który fatalnie spudłował, posyłając piłkę nad poprzeczką.

W 102. minucie Kotorowski pewnie złapał piłkę po strzale sprzed pola karnego Michała Kucharczyka. Trzy minuty później wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Tomasz Mikołajczak znalazł się w sytuacji sam na sam ze Skabą, ale górą z tego pojedynku wyszedł bramkarz Legii. W drugiej połowie dogrywki na boisku działo się niewiele.

Jedyną dobrą okazję w 112. minucie Semir Stilić, który minął obrońców Legii w polu karnym i uderzył na bramkę, ale zbyt lekko, by zaskoczyć Skabę. Dwie minuty później Radović uderzył obok bramki z narożnika pola karnego Lecha.

O losach trofeum zdecydowały rzuty karne, które lepiej egzekwowali piłkarze Legii.

Po meczu finałowym doszło do zamieszek. Kibice Legii wbiegli na płytę boiska. Do akcji wkroczyła ochrona i policja. Doszło do przepychanek. Do burdy przyłączyli się kibice z Poznania. Na murawę poleciały kamienie, krzesełka i części wyposażenia trybun.

Legia Warszawa 1:1 po dogr. (1:1, 1:0), karne 4:5.

Bramki: dla Lecha - Dimitrije Injac (28), dla Legii - Manu (66).

Lech: Krzysztof Kotorowski - Luis Henriquez, Bartosz Bosacki, Grzegorz Wojtkowiak, Hubert Wołąkiewicz - Jakub Wilk (75. Jacek Kiełb), Dimitrije Injac (69. Semir Stilic), Rafał Murawski, Ivan Djurdević, Siergiej Kriwiec (103. Tomasz Mikołajczak) - Artjoms Rudnevs.

Legia: Wojciech Skaba - Jakub Rzeźniczak, Inaki Astiz (46. Marcin Komorowski), Dickson Choto (76. Alejandro Cabral), Jakub Wawrzyniak - Manu, Ivica Vrdoljak, Ariel Borysiuk, Miroslav Radovic, Maciej Rybus (59. Michał Kucharczyk) - Michal Hubnik.