Paweł Klocek 29.05.2011

Contador wygrał Giro d'Italia

Alberto Contador zwyciężył w wyścigu kolarskim Giro d'Italia. To drugi w karierze Hiszpana triumf w Wyścigu Dookoła Włoch.
Alberto ContadorAlberto Contadorfot.Wikipedia
  • Alberto Contador z zespołu Saxobank wygrał 94. Giro d'Italia - relacja

Contador wygrał 9. etap, którego meta znajdowała się na zboczach wulkanu Etna - było to 15 maja - i od tej pory nie oddał już różowej koszulki lidera. Zwyciężył jeszcze na 16 etapie, górskiej jeździe na czas 25, dziś w jeździe indywidualnej na czas ulicami Mediolanu zajął trzecie miejsce. Panował nad wyścigiem jak mało kto.

Trzymał na dystans dwóch najgroźniejszych przeciwników, Włochów Michele Scarponiego i Vincenzo Nibaliego, którzy w klasyfikacji generalnej zajęli drugą i trzecią pozycję. Z 207. kolarzy, którzy stanęli na starcie w Turynie 7 maja, do mety w Mediolanie dojechało 159.

Z trzech Polaków, którzy rozpoczęli tegoroczny wyścig, do końca wytrwało dwóch: 40. miejsce zajął Przemysław Niemiec, ze strata godziny 29 minut i 19 sekund do Contadora, a 82. Sylwester Szmyd - 2 godziny, 48 minut i 32 sekundy.

Przyszłoroczny 95 Giro d'Italia rozpocznie się 5 maja w Danii.