Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wittenberg 16.06.2011

Nalot CBA w Poznaniu. Skandal przy stadionie?

Agenci CBA zabezpieczyli dokumentację związaną z modernizacją stadionu miejskiego. Pod lupą jest m.in. urząd wojewódzki.
Posłuchaj
  • Jędrzej Solarski z poznańskiego urzędu miasta: kontrola dotyczy lat, kiedy stadion był rozbudowany, czyli 2007 – 2010.
Czytaj także

Zabezpieczanie dokumentów ma związek ze śledztwem prowadzonym przez poznańską prokuraturę okręgową, a dotyczącym nieprawidłowości przy modernizacji stadionu. Śledztwo zostało wszczęte z zawiadomienia CBA.

- Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli także do poznańskiego urzędu miejskiego, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej centrum sportu i rekreacji oraz Spółki Euro 2012 - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny podkreślił, że miasto przekaże prokuraturze wszelkie dokumenty, które interesują śledczych.

- Fakt, iż duże inwestycje w Polsce są kontrolowane, nie powinno w ogóle wpływać na wizerunek miasta. To jest czynność normalna i jakiekolwiek czynności kontrolne nie powinny być żadnym ewenementem. W tym przypadku prokurator prowadzi postępowanie i poprosił o zabezpieczenie dokumentów. My oczywiście wszelkie dokumenty udostępnimy - powiedział.

- Ta kontrola dotyczy lat, kiedy stadion był rozbudowany, czyli 2007 – 2010 i te dokumenty przygotowujemy – powiedział Jędrzej Solarski z poznańskiego urzędu miasta.

CBA prowadziło kontrolę dotyczącą rozbudowy stadionu miejskiego w Poznaniu już od lutego. Funkcjonariusze otrzymali wtedy informacje na temat nieprawidłowości przy projektowaniu i rozbudowie poznańskiego stadionu.

Śledztwo trwa

Na początku czerwca CBA skierowało dwa doniesienia do poznańskiej prokuratury. Pierwsze dotyczy doprowadzenia spółki Euro Poznań 2012 do niekorzystnego rozporządzenia środków finansowych w kwocie ok. 10 mln zł przez wykonawcę robót związanych z montażem niepalnych materiałów. Zmieniono przewidziane w projekcie wykonawczym materiały z wełny mineralnej na styropian. Przedmiotem tego postępowania jest też kwestia niedopełnienia obowiązku należytego nadzoru nad realizacją inwestycji i poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących zakończania prac wymiany styropianu na wełnę mineralną.

Drugie postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków poprzez podpisanie umowy na wykonanie projektów architektury wnętrz trybun w trybie zamówienia z wolnej ręki, a nie przetargu. Zdaniem prokuratury mogło dojść w ten sposób do działania na szkodę interesu publicznego, gdyż zamówienie nastąpiło w sposób niezapewniający zachowania zasad uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.

Z kolei prokuratura apelacyjna w Poznaniu od ponad miesiąca prowadzi śledztwo w sprawie niekorzystnego rozporządzenia środkami finansowymi w kwocie ok. 220 tys. zł przez wykonawców robót oświetleniowych na stadionie.

Jak powiedział rzecznik prokuratury apelacyjnej Andrzej Laskowski, jest podejrzenie dokonania zamiany przewidzianych w projekcie wykonawczym materiałów oświetleniowych i zawyżenie w związku z tym ich kosztów nabycia i transportu.

IAR / PAP, wit, to