Paweł Klocek 21.07.2011

TdF: Schleck najszybszy na królewskim etapie

Andy Schleck z Luksemburga wygrał po samotnej ucieczce 18. etap kolarskiego wyścigu Tour de France.
Andy SchleckAndy Schleck fot. PAP/EPA

Trasa czwartkowego odcinka prowadziła z Pinerolo do Galibier-Serre Chevalier i miała 200,5 km długości. Jeżdżący w grupie Leopard Trek Andy Schleck dzięki temu zwycięstwu znacznie zbliżył się w klasyfikacji generalnej do lidera "Wielkiej Pętli" Thomasa Voecklera z grupy Europcar.

Francuz ma teraz 15 sekund przewagi nad Schleckiem. Drugie miejsce na mecie zajął brat zwycięzcy Frank Schleck, a trzecie Australijczyk Cadel Evans. W klasyfikacji generalnej Voeckler wyprzedza dwóch braci Schlecków. Frank traci do lidera ponad minutę. Czwarty jest Evans, a dopiero siódmy ubiegłoroczny zwycięzca Tour de France Alberto Contador. Hiszpan traci do Voecklera 4 minuty i 44 sekundy.

Spośród trzech Polaków dzisiaj najlepiej spisał się Sylwester Szmyd z grupy Liquigas, który zajął 33. miejsce. Dwaj jego koledzy z grupy byli poza setką - 127. miejsce zajął Maciej Paterski, a na 159. pozycji metę przejechał Maciej Bodnar.

W klasyfikacji generalnej Szmyd jest na 47. pozycji i ma godzinę i 12 sekund straty do lidera. Paterski jest 68., a Bodnar 153.