Artur Jaryczewski 01.09.2011

Agnieszka Radwańska "za burtą" US Open

Agnieszka Radwańska odpadła w 2. rundzie wielkoszlemowego US Open (pula nagród 22,063 mln dol.) na twardych kortach w Nowym Jorku.
  • Radwańska odpadła z US Open - korespondencja Jana Pachlowskiego (IAR)

Tenisistka rozstawiona z numerem 12. przegrała nieoczekiwanie z Niemką polskiego pochodzenia Angelique Kerber 3:6, 6:4, 3:6.

Pierwsze cztery gemy były wyrównane, pełne długich wymian z głębi kortu, w których obie zawodniczki często grały ryzykownie po liniach. Nieznaczną przewagę miała w nich krakowianka, która dwukrotnie utrzymując swoje podanie wyszła na 2:1.

Od tego momentu jednak przegrała cztery kolejne gemy, w tym dwukrotnie pozwoliła się przełamać. Tę serię przerwała dopiero przy stanie 2:5, gdy zdobyła serwis rywalki. Chwilę później jednak sama znalazła się w opałach i przy pierwszym setbolu, po 36 minutach gry, przegrała pierwszą partię 3:6.

Radwańska wróciła do dobrej gry

Początek drugiego seta przyniósł nagłą odmianę sytuacji na korcie, bowiem Polka pewnie zdobywała punkty i niemal całkowicie przejęła inicjatywę w grze, spychając rywalkę do głębokiej defensywy. Rzadko się też myliła, podczas gdy Kerber seriami popełniała niewymuszone błędy i nie mogła złapać właściwego rytmu uderzeń.

Konsekwentne narzucanie szybszego tempa wymian pozwoliły Radwańskiej odskoczyć na 4:0, a następnie 5:1. Wtedy nastąpił nagły zryw Niemki, która znaczną część roku trenuje w Puszczykowie pod Poznaniem, na kortach zbudowanych przez jej dziadka.

Kerber zapisała na swoim koncie trzy następne gemy, a przy 3:5 obroniła dwa setbole. Dwa kolejne przy 4:5 i podaniu rywalki. Jednak przy piątym jej dropszot zatrzymał się na taśmie i po godzinie i 13 minutach Polka wyrównała stan meczu.

Zawiódł serwis

Radwańska rozpoczęła decydującą partię od zdobycia "breaka", po czym nieoczekiwanie przegrała trzy następne gemy. Jednak od stanu 1:3 znowu przyspieszyła tempo wymian i zaczęła grać agresywniej. Najpierw odnotowała powrotne przełamanie, a następnie wyrównała na 3:3, utrzymując swoje podanie bez straty punktu.

Później już nie zdołała już zdobyć gema i przegrała trzy ostatnie oraz całe spotkanie po dwóch godzinach i ośmiu minutach gry. W sumie popełniła w nim 28 niewymuszonych błędów serwisowych, przy 41 po drugiej stronie siatki, słabiej wypadła za to w wygrywających uderzeniach 26-43.

Julia Goerges (Niemcy, 19) - Laura Pous-Tio (Hiszpania) 6:3, 6:1
Ałła Kudriawcewa (Rosja) - Yanina Wickmayer (Belgia, 20) 6:1, 3:0 - krecz Wickmayer