Aneta Hołówek 05.01.2012

Hołowczyc znów rządzi w Dakarze

Krzysztof Hołowczyc został zwycięzcą 5. etapu Rajdu Dakar z Chilecito do Fiambali i awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.
Krzysztof Hołowczyc zwyciężył w 5. etapie Rajdu DakarKrzysztof Hołowczyc zwyciężył w 5. etapie Rajdu Dakarfot.PAP/EPA/CEZARO DE LUCA
  • Krzysztof Hołowczyc wrócił do gry

To pierwsze etapowe zwycięstwo Polaka w historii startów w tej imprezie. W obecnej edycji wcześniej dwa razy był drugi.

W czwartek odcinek dojazdowy dla kierowców samochodów liczył 246 km, a trasa odcinka specjalnego 177.

Do prowadzącego Stephane'a Peterhansela Hołowczyc traci 4:18 min do. De Villers spada na 5 miejsce, a Roma i Gordon odpowiednio na 3. i 4. pozycję.

Reprezentant Kataru, Nasser Al-Attiyah dojechał do mety ze stratą prawie 24 minut do Polaka.

Hołowczyc stracił wczoraj pozycję lidera z powodu awarii ogumienia. Polski kierowca przed dzisiejszym etapem spadł na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Jak mówił był to moment jego lekkiego kryzysu w rajdzie.

Wśród motocyklistów najszybszy na piątym etapie był Francuz Cyril Despres. Dzięki zwycięstwu umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej motocyklistów, którzy w czwartek z powodu ulewnego deszczu rywalizowali na trasie skróconej z 265 do 186 km.

Kapitan Orlen Teamu Jacek Czachor ukończył etap na 18. pozycji, tracąc do Despresa 27.56 i w klasyfikacji generalnej jest 21. Marek Dąbrowski zameldował się na mecie jako 40., ponad 53 minuty po zwycięzcy. W imprezie zajmuje 35. lokatę.

Adam Małysz zajął 56. miejsce i w klasyfikacji łącznej jest na 39. pozycji.