Marcin Nowak 21.01.2012

Djoković nie miał litości dla przeciwnika

Lider rankingu tenisistów ATP World Tour Serb Novak Djoković oddał tylko dwa gemy Francuzowi Nicolasowi Mahutowi, pokonując go w dniu jego 30. urodzin.
Novak DjokovićNovak Djokovićfot. PAP/EPA

Novak Djoković wygrał z Mahutem 6:0, 6:1, 6:1 w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Australian Open (z pulą nagród 26 mln dol. austral.).

- Życzę Nicolasowi wszystkiego najlepszego z okazji urodzin i mam nadzieję, że dzisiaj wieczorem uczci swoje święto, a do tego czasu zapomni o tym meczu - powiedział broniący tytułu sprzed roku Djoković.

Spotkanie trwało zaledwie 74 minuty, czyli mniej więcej tyle ile bardziej wyrównane dwusetowe pojedynki kobiet w Melbourne. Dla kontrastu warto przypomnieć, że do Mahuta i Amerykanina Johna Isnera należy rekordowy najdłuższy mecz w historii męskiego tenisa, trwający 11 godzin i pięć minut, w pierwszej rundzie Wimbledonu w 2010 roku.

Djoković, który w ubiegłym roku był bliski skompletowania klasycznego Wielkiego Szlema - wygrał Australian Open, Wimbledon i US Open, a w Roland Garros odpadł w 1/2 finału - zmierzy się w czwartej rundzie ze zwycięzcą ostatniego wieczornego spotkania na Rod Laver Arena. Zagrają w nim Kanadyjczyk Milos Raonic (nr 23.) i faworyt gospodarzy Australijczyk Lleyton Hewitt.

Bez straty seta do 1/8 finału awansowali w sobotę dwaj inni wysoko rozstawieni zawodnicy: Szkot Andy Murray (4.), Hiszpan David Ferrer (5.) i Francuz Jo-Wilfried Tsonga (6.). Dołączył do nich - trochę nieoczekiwanie - inny Francuz Richard Gasquet (17.) po tym, jak wyeliminował Serba Janko Tipsarevica (9.) 6:3, 6:3, 6:1.

Wyniki sobotnich spotkań trzeciej rundy gry pojedynczej mężczyzn:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Nicolas Mahut (Francja) 6:0, 6:1, 6:1
Andy Murray (W.Brytania, 4) - Michael Llodra (Francja) 6:4, 6:2, 6:0
David Ferrer (Hiszpania, 5) - Juan Ignacio Chela (Argentyna, 27) 7:5, 6:2, 6:1
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 6) - Frederico Gil (Portugalia) 6:2, 6:2, 6:2
Richard Gasquet (Francja, 17) - Janko Tipsarević (Serbia, 9) 6:3, 6:3, 6:1
Michaił Kukuszkin (Kazachstan) - Gael Monfils (Francja, 14) 6:2, 7:5, 5:7, 1:6, 6:4
Lleyton Hewitt (Australia) - Milos Raonić (Kanada, 23) 4:6, 6:3, 7:6 (7-5), 6:3
Kei Nishikori (Japonia, 24) - Julien Benneteau (Francja) 4:6, 7:6 (7-3), 7:6 (7-4), 6:3