Marcin Nowak 20.03.2012

Remis w finale rywalizacji siatkarek

Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna niespodziewanie przegrała u siebie z Atomem Trefl Sopot 1:3 (25:19, 20:25, 20:25, 23:25) w drugim meczu finałowym PlusLigi siatkarek.
Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna - Atom Trefl SopotBank BPS Muszynianka Fakro Muszyna - Atom Trefl SopotPAP/Grzegorz Momot

Siatkarki z Sopotu wyrównały stan rywalizacji o złoty medal mistrzostw Polski. Do jego zdobycia każda z drużyn potrzebuje jeszcze dwóch zwycięstw. Atom jest jednak w lepszej sytuacji, ponieważ dwa następne mecze odbędą się na jego terenie.

W porównaniu z poniedziałkowym, pierwszym meczem trener gości Alessandro Chiappini dokonał jednej zmiany w podstawowej szóstce - zamiast Mai Tokarskiej zagrała Eleonora Dziękiewicz.

W pierwszym secie Bank BPS szybko wypracował sobie kilkupunktową przewagę. Po asie serwisowym Anny Werblińskiej było 10:6. Na drugą przerwę techniczną siatkarki schodziły przy wyniku 16:12. Po wznowieniu gry Werblińska udanie obiła blok Atomu, a rywalki nie były już w stanie podjąć walki.

Obraz gry zmienił się radykalnie od drugiego seta. Walka punkt za punkt trwała w tej partii do wyniku 13:13. W dalszej części znacznie spadła skuteczność w ataku zespołu gospodarzy. Atom zdobył sześć punktów z rzędu i prowadził 19:13. Grę "Mineralnych" poprawiło na chwilę wejście Vesny Djurisic. Dzięki trudnej zagrywce Serbki zmniejszyły one stratę do zaledwie dwóch punktów (18:20), ale dogonić rywalek nie zdołały.

- Zapomnieliśmy o taktyce, na dodatek gramy bez serca - mówił do swoich zawodniczek trener Banku BPS Bogdan Serwiński pod koniec trzeciego seta. Mimo jego apeli, ten ponownie skończył wynikiem 20:25.

Zespół z Muszyny nie potrafił doprowadzić do tie-breaka. Co prawda na drugiej przerwie technicznej w czwartej odsłonie prowadził 16:15, ale po kilku następnych akcjach było 16:19. W dużej mierze dzięki Marioli Zenik ekipa z Muszyny potrafiła ją najpierw zmniejszyć (18:19), a po chwili zupełnie zniwelować (20:20). Jednak przy wyniku 21:22

Holenderka Debby Stam-Pilon zaatakowała w aut, a po chwili Ewelina Sieczka zdobyła punkt bezpośrednio z zagrywki. Co prawda Atom nie wykorzystał dwóch pierwszych piłek meczowych, ale za trzecim razem skuteczna okazała się Amerykanka Megan Hodge.

Trzeci mecz finałowy odbędzie się w poniedziałek 26 marca w Sopocie.

Drugi mecz finałowy:

Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna - Atom Trefl Sopot 1:3 (25:19, 20:25, 20:25, 23:25).

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw): 1-1.

Bank BPS Muszynianka Fakro: Caroline Wensink, Milena Radecka, Debby Stam-Pilon, Agnieszka Bednarek-Kasza, Rachel Rourke, Anna Werblińska, Mariola Zenik (libero) oraz Agnieszka Rabka, Joanna Kaczor, Vesna Djurisic, Kinga Kasprzak, Katarzyna Gajgał.

Atom Trefl: Eleonora Dziękiewicz, Małgorzata Kożuch, Megan Hodge, Corina Ssuschke-Voigt, Alisha Glass, Ewelina Sieczka, Paulina Maj (libero) oraz Magdalena Saad.