Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Marcin Nowak 31.03.2012

Wielki sukces Radwańskiej!

Agnieszka Radwańska wygrała z Marią Szarapową turniej WTA Tour rangi Premier I na twardych kortach w Miami (z pulą nagród 4,828 mln dol.)
Maria Szarapowa i Agnieszka RadwańskaMaria Szarapowa i Agnieszka RadwańskaPAP/EPA
Galeria Posłuchaj
  • Jan Pachlowski, Polskie Radio - relacja z finału turnieju WTA w Miami
Czytaj także

W finale rozstawiona z numerem piątym Polka pokonała wiceliderkę rankingu tenisistek Rosjankę Marię Szarapową (nr 2.) 7:5, 6:4.

23-letnia krakowianka nie straciła w imprezie seta. Zarobiła 712 tysięcy dolarów i jest to druga najwyższa premia w jej karierze. Więcej warte było tylko październikowe zwycięstwo w imprezie tej samej rangi w Pekinie, gdzie otrzymała czek na sumę 775 500 dol.
Triumf oznacza też 1000 punktów ("na czysto" 750, bo broniła 250 za ubiegłoroczny ćwierćfinał) do rankingu WTA Tour, w którym zajmuje czwartą pozycję, najwyższą w dotychczasowej karierze. Pozostanie na niej, ale zmniejszy do 430 pkt dystans do trzeciej Czeszki Petry Kvitovej, która odpadła w drugiej rundzie.
Radwańska wygrała dziewiąty turniej w karierze, a drugi w tym roku, wcześniej w lutym w Dubaju. Nie poniosła porażki w piątym z rzędu występie w finale (to był jej 11. finał). Od sierpnia ubiegłego roku zwyciężyła w decydujących meczach w Carlsbadzie, Tokio, Pekinie, Dubaju i Miami.

Przerwana fatalna passa z Rosjanką

W sobotę przerwała serię sześciu porażek z Szarapową, którą wcześniej pokonała tylko raz we wrześniu 2007 roku w trzeciej rundzie wielkoszlemowego US Open.
Finał był meczem, w którym obie tenisistki wkładały maksymalną siłę w każde uderzenie. Większe ryzyko podejmowała Szarapowa, ale sporo piłek psuła. Polka wykazywała się większą cierpliwością i regularnością.
W pierwszych jedenastu gemach obie tenisistki dość pewnie utrzymywały własne podania, choć w każdym była wyrównana walka. Przy 6:5 dla Radwańskiej objęła ona prowadzenie 40-0. Dwa pierwsze setbole zmarnowała trafiając w siatkę, ale przy trzecim pomyliła się Rosjanka.

Szarapowa przegrała z samą sobą
Obraz gry się nie zmienił w drugiej partii. Szarapowa nadal była mniej precyzyjna, a przy kilku ważnych punktach psuła praktycznie kończące uderzenia. W miarę upływu czasu wyraźnie coraz gorzej radziła sobie z rosnącą presją.
Jednak i tym razem kluczowy okazał się ostatni gem przy serwisie Szarapowej, która wtedy wyraźnie nie zapanowała nad nerwami i przy stanie 15-40 wyrzuciła w aut piłkę przy pierwszym meczbolu, po godzinie i 44 minutach gry.
Był to jej 45. niewymuszony błąd w tym pojedynku. Krakowianka miała ich tylko 12. Polka zdobyła 74 punkty, tracąc 60.
Wcześniej Radwańska dwukrotnie dochodziła w Miami do ćwierćfinału (2010-11), natomiast Szarapowa po raz czwarty przegrała tu w finale, podobnie jak w latach 2005-06 i 2011.

Dziewiąty turniej wygrany przez Agnieszkę
Polka wygrała 26. mecz w tym roku, a takim wynikiem może się pochwalić tylko Białorusinka Wiktoria Azarenka. Liderka rankingu WTA Tour poniosła pierwszą porażkę w tym sezonie właśnie w Miami, w ćwierćfinale z Francuzką Marion Bartoli (7.). Od początku roku czterokrotnie ograła Radwańską, na którą sposobu nie znalazła żadna inna zawodniczka.

W ubiegłym roku krakowianka trzykrotnie dochodziła do finałów w tym cyklu i wszystkie rozstrzygała na swoją korzyść: w sierpniu w amerykańskim Carlsbadzie, a także w październiku w Tokio i Pekinie. Te wyniki pozwoliły jej zakwalifikować się po raz pierwszy w karierze do kończącego sezon turnieju masters - WTA Championships w Stambule.
Pierwszy tytuł wywalczyła w Sztokholmie w lipcu 2007 roku, a w kolejnym sezonie zwyciężyła w tajlandzkiej miejscowości Pattaya, w Stambule i na trawie w angielskim Eastbourne.
Poniosła dotychczas tylko dwie porażki w finałach: w Pekinie (2009) i Carlsbadzie (2010).
Wynik finału:
Agnieszka Radwańska (Polska, 5) - Maria Szarapowa (Rosja, 2) 7:5, 6:4.

Sukcesy Agnieszki Radwańskiej:
zwycięstwa w turniejach WTA Tour (9)
Sztokholm (2007, kort twardy, pula nagród 220 tys. dol.)
Pattaya (2008, kort twardy, pula nagród 220 tys. dol.)
Stambuł (2008, kort ziemny, pula nagród 220 tys. dol.)
Eastbourne (2008, kort trawiasty, pula nagród 220 tys. dol.)
Carlsbad (2011, kort twardy, pula nagród 721 tys. dol.)
Tokio (2011, kort twardy, pula nagród 2,05 mln dol.)
Pekin (2011, kort Twardy, pula nagród 4,5 mln dol.)
Dubaj (2012, kort twardy, pula nagród 2 mln dol.)
Miami (2011, kort twardy, pula nagród 4,828 mln dol.)

man