Marcin Nowak 12.09.2012

Niespodzianka na Wembley w "polskiej" grupie

Dość niespodziewanym rezultatem zakończyło się spotkanie Anglii z Ukrainą w grupie H eliminacji do mistrzostw świata w Brazylii.
Radość piłkarzy Ukrainy po zdobyciu gola z AngliąRadość piłkarzy Ukrainy po zdobyciu gola z AngliąPAP/EPA/GERRY PENNY
  • Gol Jakuba Błaszczykowskiego z rzutu karnego na 1:0 w meczu Polski z Mołdawią - komentuje Andrzej Janisz (PR1)
  • Gol Jakuba Wawrzyniaka na 2:0 w meczu Polski z Mołdawią - komentuje Andrzej Janisz (PR1)
  • Trener Maciej Skorża podsumowuje spotkanie Polska - Mołdawia
  • Waldemar Fornalik, trener reprezentacji Polski o kolejnych spotkaniach eliminacyjnych do mundialu
  • Waldemar Fornalik, trener reprezentacji Polski po meczu z Mołdawią we Wrocławiu
  • Jakub Błaszczykowski, kapitan reprezentacji Polski po meczu z Mołdawią we Wrocławiu

Ukraina bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę faworyzowanym gospodarzom i niewiele brakowało, by na Wembley wywalczyła trzy punkty i zrewanżowała się za pechową porażkę na Euro 2012.

Ukraińcy do 87. minuty meczu prowadzili bowiem w Londynie. Z pewnością jednak tylko punkt wywalczony na własnym terenie z Ukrainą - nie jest satysfakcjonujący dla ekipy z Wysp.

Sensacja wisiała w powietrzu

Goście, którzy występują już bez czołowych napastników Andrija Szewczenki i Andrija Woronina, od początku toczyli wyrównaną walkę. W pierwszych fragmentach kilka razy zagrozili angielskiej bramce, a cel osiągnęli w 39. minucie. Wtedy pięknym strzałem z 25 metrów popisał się 22-letni skrzydłowy Jewhen Konoplianka.

W drugiej połowie Anglicy zagrali z większym zaangażowaniem, ale Ukraińcy nie zamierzali oddać im pola i nie ograniczali się wyłącznie do obrony. Statystyki wskazywały, że obie drużyny tak samo długo były w posiadaniu piłki, ale podopieczni trenera Roya Hodgsona częściej strzelali na bramkę (14-7), m.in. Danny Welbeck trafił w słupek.

Anglia
Anglia - Ukraina

Gospodarze dopięli swego dopiero w 87. minucie. Ręką w polu karnym zagrał piłkę Jewhen Czaczeridi i turecki sędzia podyktował rzut karny. Na gola zamienił go Frank Lampard, zdobywając trzeciego gola w eliminacjach.
Chwilę później arbiter usunął z boiska Stevena Gerrarda, który w nieprzepisowy sposób powstrzymał Denisa Garmasza, a wcześniej był już ukarany żółtą kartkę.
- Moi młodzi zawodnicy chyba się trochę przestraszyli, że mogą pokonać Anglię na jej terenie. W drugiej połowie gospodarze nieco nas stłamsili, a nam w końcówce zabrakło nieco sił - przyznał trener Ukrainy Oleg Błochin.

Liderem w "polskiej" grupie - Czarnogóra

Ukraina i Anglia grają w grupie H z Polską, Czarnogórą, Mołdawią i San Marino. Podopieczni Waldemara Fornalika wygrali dziś z Mołdawią 2:0 i z czterema punktami zajmują trzecie miejsce w grupie. Transmisji ze spotkania Biało-czerwonych we Wrocławiu można było posłuchać na żywo na antenie radiowej Jedynki.

Relacja z meczu Polska - Mołdawia we Wrocławiu >>>

W tabeli grupy H z czterema punktami na koncie prowadzi Czarnogóra, z którą w pierwszym meczu eliminacji Biało-czerwoni zremisowali na wyjeździe 2:2. Drużyna z Bałkanów wygrała dziś z San Marino 6:0 i została liderem dzięki najlepszej różnicy bramek spośród trzech zespołów o takim samym dorobku punktowym.

Gruzja
Gruzja - Hiszpania

W pozostałych meczach obyło się bez większych niespodzianek, choć niewiele brakowało, a punkty straciliby mistrzowie świata i Europy - Hiszpanie. Podopiecznym Vicente del Bosque udało się odnieść 23. kolejne zwycięstwo w eliminacjach mistrzostw świata i Europy, chociaż wygrana z Gruzją w Tbilisi nie przyszła im łatwo. Gospodarze grali bardzo defensywnie i niewiele brakowało, by przerwali świetną passę mistrzów świata i Europy w spotkaniu grupy I. Po raz ostatni Hiszpanie stracili punkty w eliminacjach przed pięcioma laty - 8 września 2007 roku zremisowali z Islandią 1:1.
W Tbilisi długo nie mogli sobie poradzić z gruzińską obroną. Trener Vicente del Bosque robił co mógł, wprowadzał do gry ofensywnych zawodników, ale nie przynosiło to rezultatów. W końcu w 86. minucie akcja dwóch rezerwowych przyniosła gola na wagę trzech punktów - Cesc Fabregas podał do Santiago Cazorli, który z bliska pokonał bramkarza gospodarzy. Zdobywca gola nie znalazł uznania w oczach del Bosque i nie było go na tegorocznych mistrzostwach Europy.
To był pierwszy mecz Hiszpanów w eliminacjach. W pierwszej kolejce pauzowali.

Pewne zwycięstwa faworytów

W pozostałych spotkaniach zwyciężali faworyci, a za jedyną niespodziankę można uznać remis Irlandii Północnej z Luksemburgiem 1:1 w grupie F. Miano niepokonanych na obcym terenie w eliminacjach mistrzostw świata utrzymali Niemcy. Ekipa trenera Joachima Loewa wygrała w Wiedniu z Austrią 2:1 i z sześcioma punktami otwiera tabelę grupy C.
Niemcy w historii występów w kwalifikacjach do mundialu doznali tylko dwóch porażek, obu w roli gospodarzy (w 1985 r. z Portugalią 0:1 i w 2001 z Anglią 1:5). Obecnie ich licznik bez porażki w eliminacjach wskazuje 24 spotkania.
Pierwsze trzy punkty w bieżącej edycji dopisali do dorobku Włosi w grupie B. Wicemistrzowie Europy nie pozostawili jednak po sobie dobrego wrażenia, wygrywając z reprezentacją Malty 2:0. Trener Cesare Prandelli po raz kolejny dał szansę napastnikowi Romy Mattii Destro, który odwdzięczył się golem już w piątej minucie. Tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego na 2:0 samobójczym strzałem podwyższył Andrew Cohen.
W drugim meczu tej grupy Bułgaria wygrała 1:0 z Armenią. Szwajcarski sędzia Stephan Studer pokazał trzy czerwone kartki (dwie dla gości). W barwach Armenii w pierwszej połowie grał Lewon Hajrapetjan z Lechii Gdańsk. Z kolei Aleksandar Tonew (Lech Poznań) i Cwetan Genkow (Wisła Kraków) cały mecz spędzili na ławce rezerwowych gospodarzy.

Radość
Radość Holendrów w meczu z Węgrami

Pewne wyjazdowe zwycięstwa odniosły Holandia (4:1 z Węgrami) i Rosja (4:0 z Izraelem) i mają komplet punktów. "Pomarańczowych" w grupie D lepszym bilansem bramek wyprzedza Rumunia, a "Sborna" dzięki różnicy bramek dystansuje Portugalię (3:0 z Azerbejdżanem) w grupie F.
W grupie G komplet punktów po dwóch seriach meczów mają Grecja (2:0 z Litwą, 59 minut Darvydasa Sernasa z Zagłębia Lubin)) oraz Bośnia i Hercegowina (4:1 z Łotwą). Bramki Słowacji w spotkaniu z Liechtensteinem (2:0) strzegł Dusan Kuciak z Legii Warszawa.
Z kolei gola dla Słowenii zdobył obrońca tego klubu Marko Suler, ale jego zespół przegrał w Oslo z Norwegią 1:2. Drugiego gola dla gospodarzy zdobył z rzutu karnego John Arne Riise w czwartej minucie doliczonego przez sędziego czasu gry.
Słoweńcy, którzy wystąpili w mundialu w RPA w 2010 roku, przegrali oba dotychczasowe spotkania eliminacyjne i zamykają tabelę grupy E. Prowadzą z kompletem punktów Szwajcarzy (2:0 z Albanią, 35 minut Edgara Caniego z Polonii Warszawa)
W ciekawie zapowiadającym się meczu w grupie A Belgia zremisowała z Chorwacją 1:1. Obie jedenastki mają po cztery punkty, podobnie jak Serbia, która rozgromiła Walię 6:1.

Anglia - Ukraina 1:1 (0:1)
Bramki: dla Anglii - Frank Lampard (87-karny), dla Ukrainy - Jewhen Konoplianka (39).
Czerwona kartka: Steven Gerrard (Anglia, 88, za drugą żółtą).
Sędziował: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów: 68 102.
Anglia: Joe Hart; Leighton Baines (73-Ryan Bertrand), Joleon Lescott, Phil Jagielka, Glen Johnson; Alex Oxlade-Chamberlain (69-Daniel Sturridge), Steven Gerrard, Frank Lampard, James Milner; Tom Cleverley (62-Danny Welbeck); Jermain Defoe.
Ukraina: Andrij Piatow; Jewhen Selin (75-Wiaczesław Szewczuk), Jarosław Rakicki, Jewhen Czaczeridi, Ołeh Husiew; Jewhen Konoplianka, Rusłan Rotan (90+2-Serhij Nazarenko), Anatolij Tymoszczuk, Andrij Jarmolenko; Denis Garmasz; Roman Zozulja (89-Marco Devic).

Wyniki wtorkowych meczów i tabele grup strefy europejskiej eliminacji piłkarskich mistrzostw świata: