Marcin Nowak 18.09.2012

Hit Ligi Mistrzów nie zawiódł - genialny powrót Realu!

Real Madryt pokonał Manchester City 3:2 (0:0) w meczu grupy D piłkarskiej Ligi Mistrzów. "Królewscy" zwycięstwo zawdzięczają piorunującej końcówce spotkania.
Real Madryt - Manchester CityReal Madryt - Manchester CityPAP/EPA/PACO CAMPOS
  • Ewa Wysocka, PR Hiszpania - relacja z meczu Real Madryt - Manchester City
  • Wojciech Szymański, PR Berlin - relacja z meczu Borussii Dortmund z Ajaxem Amsterdam

Spotkanie mistrza Hiszpanii z mistrzem Anglii zapowiadane było jako największy hit inauguracyjnej kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów i na to miano z pewnością zasłużyło. Od pierwszych minut - spotkanie stało na bardzo wysokim poziomie.

Świetne zmiany rozkręciły mecz

Grę prowadzili gospodarze, którzy świetnymi kombinacyjnymi akcjami co chwila zagrażali bramce Joe Harta. Manchester City jednak bardzo groźnie kontratakował. Świetną zmianę dał Bośniak - Edin Dżeko, który właśnie strzelił gola po jednej takiej kontrze.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Jose Mourinho wpuścił na boisku ofensywnych piłkarzy. Do puszczonego wcześniej na boisko - Mesuta Oezila dołączyli Karim Benzema i Luka Modrić. Wspólnie z szalejącym od pierwszego gwizdka na boisku - Brazylijczykiem Marcelo ta czwórka piłkarzy napędzała akcje "Królewskich". Efekt przyszedł w 76. minucie meczu, gdy bramkę wyrównującą zdobył wspomniany Marcelo.

Zespół Jose Mourinho nie chciał rezygnować z walki o trzy punkty, ale niespodziewanie po stałym fragmencie gry gola znów zdobyli goście, a konkretnie - Serb Aleksandar Kolarow.

Bramka rozjuszyła jednak tylko ambicje "Królewskich", którzy już w następnej akcji wyrównali na 2:2. Fantastyczny dwójkowy atak przeprowadzili Angel Di Maria i Karim Benzema, który mocnym strzałem przy słupku pokonał Joe Harta.

Ronaldo znów cieszy się z goli

Na tym nie skończył się festiwal strzelecki na Santiago Bernabeu. W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry z dobrej strony wreszcie pokazał się Cristiano Ronaldo - do tej pory dość średnio radzący sobie na murawie madryckiego stadionu. Portugalczyk łatwym zwodem minął obrońcę w narożniku pola karnego i uderzył z dystansu na bramkę Manchesteru City. Kompletnie zaskoczony takim obrotem sprawy Joe Hart spóźnił się z interwencją i Real Madryt mógł się cieszyć z prowadzenia.

Po końcowym gwizdku w euforię wpadł Jose Mourinho. Portugalski szkoleniowiec radował się niczym po zdobyciu mistrzostwa świata. Ucieszony ze zwycięskiego gola był też Cristiano Ronaldo, który ostatnio nie był w najlepszym humorze.

Polacy zadowoleni po inauguracji

W innych wtorkowych spotkaniach Ligi Mistrzów na uwagę zasługuje zwycięstwo Borussii Dortmund nad Ajaxem Amsterdam. Spotkanie kolejnych rywali Realu Madryt i Manchesteru City z grupy D rozstrzygnął na korzyść mistrza Niemiec - Robert Lewandowski golem z 87. minuty mecz. W spotkaniu tym grało też dwóch innych Polaków - Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski. Z kolei Marcin Wasilewski wystąpił w meczu wyjazdowym Anderlechtu Bruksela z AC Milan. Nasz defensor został ukarany żółtą kartką, ale może być zadowolony z wyniku spotkania. Belgijski klub zremisował bowiem bezbramkowo na trudnym terytorium w Mediolanie.

Paryżanie rozpoczęli od mocnego uderzenia

Bardzo dobrze zmagania w LM rozpoczął zespół Paris St. Germain. Należący do katarskich szejków klub latem wydał na nowych piłkarzy 180 mln dolarów i inwestycja powoli się zwraca.
Spłaca się szczególnie Szwed Zlatan Ibrahimović, który w 19. minucie zdobył pierwszego gola w meczu z Dynamem Kijów. W ciągu następnego kwadransa gospodarze strzelili kolejne dwie bramki, których autorami byli Brazylijczycy Thiago Silva i Alex. Honorowe trafienie dla gości zanotował w końcówce Portugalczyk Miguel Veloso, a wynik tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego ustalił Argentyńczyk Javier Pastore.
W innym spotkaniu grupy A Dinamo Zagrzeb przegrało z FC Porto 0:2.

Imponujący debiut Malagi
Zwycięstwo w debiucie w Champions League zanotowała Malaga, która pokonała Zenit St. Petersburg 3:0. Dwudziestolatek Isco zapewnił hiszpańskiej ekipie prowadzenie już w drugiej minucie i był to pierwszy gol obecnej edycji LM. W 13. minucie podwyższył na 2:0 Argentyńczyk Javier Saviola, a w drugiej połowie wynik ustalił Isco, który po 1. kolejce jest najskuteczniejszym zawodnikiem rozgrywek.
Gorzej debiut będą w LM wspominać będą piłkarze i kibice Montpellier. Mistrz Francji przegrał na własnym boisku z Arsenalem Londyn 1:2. W bramce gości zagrał Włoch Vito Mannone. Wojciech Szczęsny jest kontuzjowany, a Łukasza Fabiańskiego zabrakło w kadrze na to spotkanie.
Gospodarze prowadzili po trafieniu z rzutu karnego pochodzącego z Maroka Younesa Belhandy w dziewiątej minucie. Po kolejnych dziewięciu to "Kanonierzy" wygrywali. Najpierw do siatki trafił Lukas Podolski, a po chwili reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej Gervinho.
W drugim meczu grupy B Olympiakos Pireus przegrał z Schalke 04 Gelsenkirchen 1:2.
Real Madryt - Manchester City 3:2 (0:0)
Bramki: dla Realu - Marcelo (76), Karim Benzema (87), Cristiano Ronaldo (90); dla Manchesteru City - Edin Dżeko (68), Aleksandar Kolarow (85-wolny). Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).

Borussia Dortmund - Ajax Amsterdam 1:0 (0:0)
Bramki: Robert Lewandowski (87). Sędzia: Paolo Tagliavento (Włochy).