Aneta Hołówek 21.10.2012

Rajd Sardynii: Triumf Hirvonena. Kościuszko 21.

Fin Mikko Hirvonen (Citroen DS3) wygrał w niedzielę Rajd Sardynii, 12. z 13 eliminacji mistrzostw świata i zapewnił sobie drugie miejsce w klasyfikacji kierowców na koniec sezonu. Jako 21. , a szósty w PWRC, finiszował Michał Kościuszko.
  • Kościuszko traci do lidera klasyfikacji PWRC Meksykanina Benito Guerry 11 punktów (IAR)

Hirvonen odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie i zarazem pierwsze w barwach Citroena, a 15. w karierze (poprzednio był najlepszy w Rajdzie Australii w 2011 roku). Wyprzedził na mecie w Olbii Rosjanina Jewgienija Nowikowa o 1.20,6 oraz Estończyka Otta Tanaka (obaj Ford Fiesta RS) - o 2.21,1.
Fin powiększył swój tegoroczny dorobek do 198 punktów i nikt go już nie wyprzedzi. Walkę o najniższe miejsce na podium MŚ stoczą w ostatnich zawodach sezon - Rajdzie Katalonii: trzeci w stawce Norweg Mads Ostberg - 137 pkt, Fin Jari-Matti Latvala - 133 oraz inny Norweg Petter Solberg (wszyscy Ford Fiesta RS) - 124.
Już wcześniej tytuł mistrza świata, rekordowy, dziewiąty z rzędu, zapewnił sobie Sebastien Loeb (Citroen DS2) - 244 pkt. Francuz na trasie pierwszego piątkowego odcinka specjalnego Monte Lerno (29,7 km) uszkodził przednie zawieszenie uderzając kołem w kamień i nie mógł kontynuować rywalizacji.
W parku maszyn serwis francuskiego teamu nie zdołał naprawić jego samochodu i pochodzący z Alzacji Loeb oglądał dalszą walkę rywali przemieszczając się między odcinkami specjalnymi na motocyklu.
Michał Kościuszko zajął w Rajdzie Sardynii szóste miejsce w kategorii PWRC (samochody produkcyjne), a zwyciężył w niej Peruwiańczyk Nico Fuchs. Kierowca z Krakowa pechowo rozpoczął start na Sardynii, bowiem po awarii zawieszenia nie ukończył odcinka specjalnego i do dalszej rywalizacji przystąpił z 10-minutową karą. Do końca starał się poprawić pozycję, wygrywając w sumie pięć odcinków specjalnych w klasyfikacji PWRC.
"Chcieliśmy tu wygrać, ale błąd pierwszego dnia dużo nas kosztował. Potem mocno cisnąłem, żeby zmniejszyć stratę. Nadal wszystko jest otwarte. Mistrzostwa zakończą się na ostatnim kilometrze ostatniego oesu" skomentował swój start na Sardynii Michał Kościuszko.
Po rajdzie Sardynii Kościuszko pozostaje wiceliderm mistrzostw świata PWRC mając 11 punktów straty do prawadzącego Benito Guerry (Meksyk). Tuż za Polakiem jest jeszcze czterech kierowców z szansami na mistrzowski tytuł. Losy rywalizacji rozstrzygną się podczas ostatniej imprezy sezonu - Rajdu Katalonii.
"Musimy wygrać Rajd Katalonii, aby wywalczyć tytuł mistrza świata. Liczyłem na to, że podczas Rajdu Sardynii uda się nam odrobić więcej niż cztery punkty do Benito Guerry. Jechaliśmy bardzo szybko, wygraliśmy pięć odcinków specjalnych, a na pozostałych byliśmy w czołówce stawki. Cały czas atakowaliśmy, ale zabrakło 10,5 sekundy, aby awansować na 5. miejsce. Gdyby nie urwane koło, bylibyśmy teraz zwycięzcami w rajdzie i liderami klasyfikacji PWRC. O tytule zadecyduje więc Rajd Katalonii, a emocji tam na pewno nie zabraknie" - dodwał Kościuszko.