Artur Jaryczewski 14.01.2013

Pięć setów Kubota. Dramatyczny bój Polaka

Łukasz Kubot przegrał z Hiszpanem Danielem Gimeno-Traverem 7:6 (7-4), 4:6, 0:6, 6:4, 4:6 w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Australian Open.
Łukasz KubotŁukasz KubotPAP/EPA/Narendra Shrestha
  • Legenda polskiego tenisa - Wojciech Fibak - ocenia występ Łukasza Kubota (IAR)

Początek meczu na korcie numer 22 był dość obiecujący. Kubot, mimo straty serwisu w trzecim gemie, od razu odrobił straty. Potem rozstrzygnął losy pierwszej partii w tie-breaku 7-4, wykorzystując drugą z trzech okazji. Drugi set był również wyrównany, ale tym razem w dziesiątym gemie 30-letni Polak, obecnie 76. w rankingu ATP World Tour, nieoczekiwanie przegrał swoje podanie na 4:6.

W sumie, od wyniku 4:4, tenisista z Lubina oddał notowanemu na 71. miejscu na świecie rywalowi dziewięć kolejnych gemów, do stanu 0:1 w czwartej partii. Dopiero wtedy zdołał przerwać tę serię. Kluczowe w tym secie okazało się jedyne przełamanie serwisu Hiszpana w piątym gemie. Kubot tę przewagę "breaka" utrzymał do końca i wyrównał stan meczu.

Decydująca partia była powtórką drugiej. Obaj tenisiści konsekwentnie utrzymywali swoje podania, zanim prowadzący 5:4 Gimeno-Traver zdobył decydującego "breaka" w dwunastym gemie. Wykorzystał pierwszego meczbola po trzech godzinach i 17 minutach walki.

Był to czwarty w karierze singlowy występ Kubota na kortach w Melbourne Park. Najlepszy wynik na nich uzyskał jak dotychczas za pierwszym podejściem w 2010 roku, gdy doszedł do czwartej rundy - 1/8 finału. W kolejnym sezonie zdołał tam wygrać tylko jeden mecz, a przed rokiem odpadł również w pierwszej rundzie.