Marcin Nowak 16.01.2013

Australian Open: Pewny awans Radwańskiej

Agnieszka Radwańska, po wygranej z Rumunką Iriną-Camelią Begu 6:3, 6:3, awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego Australian Open.
Agnieszka RadwańskaAgnieszka RadwańskaPAP/EPA/Dennis Sabanga

Polska tenisistka, wciąż niepokonana w tym roku, wygrała jedenasty mecz nie tracąc seta.
Spotkanie czwartej zawodniczki w rankingu WTA Tour, z 55. na świecie Rumunką trwało na twardych kortach w Melbourne - 86 minut. Rozpoczęło się od przełamania podania Polki, która serwowała pod słońce i nie mogła się oswoić z nieregularnymi podmuchami wiatru, sprawiającymi jej kłopoty przy podrzucie piłki. Jednak zaraz po tym zaczęła grać agresywnie i niemal bezbłędnie.
Natomiast rywalka zepchnięta do defensywy nieco się gubiła i często popełniała niewymuszone błędy; podejmowała też nadmierne ryzyko celując w linie. Brakowało jej przy tym precyzji, więc sporo piłek wychodziło na aut albo trafiało w siatkę.

Radwańska kontrolował przebieg gry
Krakowianka całkowicie przejęła inicjatywę w grze i zdobyła kolejne pięć gemów. Jednak przy stanie 5:1 na chwilę się zdekoncentrowała i nieoczekiwanie pozwoliła się przełamać. Przegrała także następnego gema przy podaniu przeciwniczki, choć miała w nim do dyspozycji dwa setbole.
Następnie wygrała swój serwis na 6:3 bez straty punktu, wykorzystując trzecią szansę na skończenie seta, po 46 minutach. Pomogła jej w tym Rumunka popełniając 25. niewymuszony błąd (Polka miała ich osiem). Zaraz po tym Begu poprosiła o pomoc medyczną w wyniku kłopotów z barkiem (od początku miała oklejony pilastrami sciągającymi mięśnie).
Na otwarcie drugiej partii Radwańska zdobyła "breaka" i utrzymała tę przewagę do stanu 3:2, gdy nieoczekiwanie straciła swój serwis. Od razu jednak zrewanżowała się przełamaniem, a chwilę później podwyższyła prowadzenie na 5:3. W kolejnym gemie nie wykorzystała meczbola przy podaniu rywalki, ale przy drugiej okazji zakończyła wymianę efektownym wolejem. Było to jej 13. wygrywające uderzenie (Rumunka miała ich 28); zepsuła w środę tylko 14 piłek, podczas gdy Begu aż 38.

"Isia" uradowana z łatwego zwycięstwa
- Cieszę się, że nie straciłam dziś seta i że wygrałam kolejny mecz w tym roku. Cały czas gram swój najlepszy tenis, dzięki któremu bardzo dobrze rozpoczęłam sezon - powiedziała w krótkim wywiadzie przeprowadzonym jeszcze na korcie przez byłego australijskiego tenisistę Todda Woodbridge'a, jednego z najlepszych deblistów w historii.
Krakowianka ma za sobą jedenaście zwycięskich meczów w tym sezonie, w którym triumfowała w turniejach WTA Tour w Auckland (z pulą nagród 2135 tys. dol.) i Sydney (z pulą nagród 690 tys. dol.). Te sukcesy sprawiły, że jest uważana za jedną z najpoważniejszych kandydatek do triumfu w Australian Open.

W Melbourne jest rozstawiona z numerem czwartym, zgodnym z jej miejscem w rankingu tenisistek, więc wyżej notowaną zawodniczkę może spotkać dopiero w półfinale. Najbardziej prawdopodobną rywalką w tej fazie może być Rosjanka Maria Szarapowa (nr 2.), która po południu zagra z Japonką Misaki Doi.

Brytyjka kolejną przeszkodą

W trzeciej rundzie Radwańska, ubiegłoroczna ćwierćfinalistka imprezy, spotka się z Heather Watson, która pokonała Ksenię Pierwak 4:6, 7:6, 6:2.

Oprócz krakowianki awans do trzeciej rundy wywalczyły w środę również Niemka polskiego pochodzenia Angelique Kerber (nr 5.), po wygranej z Czeszką Lucie Hradecką 6:3, 6:1, a także Belgijka Kirsten Flipkens, która wyeliminowała inną Czeszkę Klarę Zakopalovą (nr 23.) 6:1, 6:0.

Wyniki środowych spotkań drugiej rundy gry pojedynczej tenisistek w wielkoszlemowym turnieju Australian Open (z pulą nagród 30 mln dol.), rozgrywanym na twardych kortach w Melbourne Park:

Jekaterina Makarowa (Rosja, 19) - Stephanie Foretz-Gacon (Francja) 6:3, 6:3
Jelena Jankovic (Serbia, 22) - Maria Joao-Koehler (Portugalia) 2:6, 7:6 (7-5), 6:2
Kirsten Flipkens (Belgia) - Klara Zakopalova (Czechy, 23) 6:1, 6:0
Venus Williams (USA, 25) - Alize Cornet (Francja) 6:3, 6:3
Sorana Cirstea (Rumunia, 27) - Kristyna Pliskova (Czechy) 1:6, 6:3, 6:2
Madison Keys (USA) - Tamira Paszek (Austria, 30) 6:2, 6:1
Heather Watson (W.Brytania) - Ksenia Pierwak (Kazachstan) 4:6, 7:6 (9-7), 6:2