Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 05.02.2013

Afera korupcyjna. Singapur na świeczniku

Po opublikowaniu przez Europol raportu o ustawieniu ponad 380 meczów piłkarskich na Starym Kontynencie, pod presją międzynarodowej opinii znalazł się Singapur.
Afera korupcyjna. Singapur na świecznikuSXC

Jego obywatelem jest poszukiwany przez władze Włoch biznesmen Dan Tan.

Włoskie organy sprawiedliwości wielokrotnie podejrzewały Tana o udział w ustawianiu meczów na Półwyspie Apenińskim, a jego nazwisko figuruje także w opublikowanym w poniedziałek w Hadze raporcie Europolu.

Władze Singapuru zapewniają, że współpracują z Włochami poprzez Interpol i udzielili im wszystkich wymaganych informacji. Tym niemniej podejrzany w dalszym ciągu pozostaje na wolności. Należące do najzamożniejszych na świecie azjatyckie państwo-miasto od dłuższego czasu zmaga się z korupcją w futbolu.

W maju ubiegłego roku zarzuty usłyszał także jeden z wiodących sędziów oraz były piłkarz ligi malezyjskiej, którzy mieli zmówić się w celu ustawienia wyniku meczu ekstraklasy.

Z kolei inny biznesmen Wilson Raj Perumal koordynował działania korupcyjne od wczesnych lat 90. ubiegłego wieku. Poszukiwany przez władze Singapuru uciekł do Anglii, gdzie kontynuował proceder. Za ustawianie meczów zatrzymano go w Finlandii.

Zastępca dyrektora ds. rozwoju futbolu, działacz Singapurskiej Federacji Piłkarskiej, powiedział agencji Associated Press, że korupcja w futbolu istnieje nie tylko w Azji. - To problemy globalny. Zamierzamy więc współpracować z odpowiednimi władzami, zarówno w kraju, jak i na szczeblu międzynarodowym, aby agresywnie zwalczać ustawianie meczów. Podchodzimy do tego tematu naprawdę poważnie - zapewnił.

W lutym ubiegłego roku 18 piłkarzy w Malezji zostało zdyskwalifikowanych na okres od dwóch do pięciu lat za korupcję. W Chinach sądy wymierzyły wyroki pozbawienia wolności sędziom i zawodnikom, których oskarżono o przyjmowanie łapówek. Z kolei po skandalu z 2011 roku w Korei Południowej zarzuty usłyszało 46 aktywnych i byłych graczy.

***

Z raportu Europolu wynika, że w ostatnich latach w Europie ustawionych mogło być ponad 380 meczów piłkarskich, w tym w eliminacjach mistrzostw świata i Europy oraz dwa w Lidze Mistrzów. Zidentyfikowano 425 osób uwikłanych w proceder sprzedawania meczów (w latach 2008-2011) - zawodników, sędziów i zwykłych kryminalistów.

Ujawnione do tej pory zyski z zakładów bukmacherskich na ustawione spotkania to osiem milionów euro, a dwa miliony miały być przeznaczone na łapówki dla piłkarzy i sędziów. Aktem oskarżenia objęto już wiele osób.

Europol poinformował także, że kolejne 300 podejrzanych meczów rozegrano w Afryce, Azji i Ameryce Płd. i Środkowej.

mr