Marcin Nowak 20.02.2013

Milan sprawił sensację. FC Barcelona na wylocie?

Do wielkiej niespodzianki doszło w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Na San Siro AC Milan pokonał faworyzowaną FC Barcelonę.
AC Milan - FC BarcelonaAC Milan - FC BarcelonaPAP/EPA/PIER PAOLO FERRERI

Piłkarze Barcelony, wciąż bez trenera Tito Vilanovy, po porażce 0:2 na San Siro z AC Milan oddalili się od awansu do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W drugim środowym meczu Galatasaray Stambuł zremisował u siebie z Schalke 04 Gelsenkirchen 1:1. Rewanże w marcu.
Katalończyków od kilku tygodni prowadzi asystent pierwszego trenera Jordi Roura, ponieważ Vilanova wciąż przechodzi rehabilitację po operacji usunięcia nowotworu ślinianki.
Dla Roury mecz na San Siro miał dodatkowy podtekst - to właśnie na tym obiekcie w spotkaniu o Superpuchar Europy z Milanem w 1989 roku doznał ciężkiej kontuzji prawego kolana, która przekreśliła jego piłkarską karierę. Po długiej rehabilitacji wrócił wprawdzie na boisko, ale nigdy nie odzyskał dawnej formy.

FC Barcelona zawiodła stylem gry
W środowy wieczór znów miał powody do smutku. Lider hiszpańskiej ekstraklasy zagrał poniżej poziomu, do jakiego przyzwyczaił kibiców. Barcelona bardzo rzadko stwarzała groźne sytuacje, sama natomiast nie potrafiła zapobiec utracie goli.
Pierwszego zdobył w 57. minucie Kevin-Prince Boateng, choć sytuacja była kontrowersyjna (chwilę wcześniej piłka odbiła się od ręki zawodnika Milanu). Przy drugiej bramce nikt już nie mógł mieć wątpliwości. Po dokładnym zagraniu Stephana El Shaarawy'ego ładnym strzałem popisał się Sulley Muntari.
Milanowi w odniesieniu pewnego zwycięstwa nie przeszkodził nawet fakt, że nie mógł wystąpić będący w znakomitej formie Mario Balotelli. Nieobecność napastnika reprezentacji Włoch wynika z przepisów - w obecnej edycji LM grał już w barwach innego klubu (Manchesteru City).
Piłkarzem klubu z Mediolanu od 31 stycznia jest także Bartosz Salamon, ale Polak nie został zgłoszony do Ligi Mistrzów.

Schalke faworytem do awansu
W drugim środowym meczu piłkarze Galatasaray Stambuł nie potrafili wypracować zaliczki przed rewanżem z Schalke. Mimo obecności w składzie takich gwiazd jak Wesley Sneijder i Didier Drogba zaledwie zremisowali 1:1. Gospodarze prowadzili od 12. minuty po golu Buraka Yilmaza (udział przy bramce miał Drogba), kilka minut później trafili w poprzeczkę, ale w ostatnich sekundach pierwszej połowy stracili bramkę. Po świetnej akcji i podaniu Jeffersona Farfana bramkarza tureckiego zespołu pokonał Jermaine Jones.
We wtorek swoje szanse gry w ćwierćfinale bardzo zmniejszył Arsenal Londyn, który - z Wojciechem Szczęsnym w bramce - przegrał u siebie z Bayernem Monachium 1:3.
W poprzednim tygodniu Borussia Dortmund (Łukasz Piszczek, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski) zremisowała na wyjeździe 2:2 z Szachtarem Donieck i przed rewanżem jest w uprzywilejowanej sytuacji.
Decydujące spotkania 1/8 finału odbędą się w czterech terminach - 5, 6, 12 i 13 marca. Finał zostanie rozegrany 25 maja w Londynie.