Marcin Nowak 01.03.2013

Lech Poznań nie wykorzystał szansy. Polonia wiceliderem

Lech Poznań przegrał na własnym stadionie z Polonią Warszawa 0:1 (0:1) w meczu 17. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy.
Lech Poznań - Polonia WarszawaLech Poznań - Polonia WarszawaPAP/Jakub Kaczmarczyk

W stolicy Wielkopolski, po imponującym zwycięstwie w Chorzowie (4:0), liczono na kolejny komplet punktów, który pozwoliłby Lechowi awansować na pozycję lidera - przynajmniej na jeden dzień. Tymczasem blisko 16 tysięcy kibiców przeżyło po raz kolejny spory zawód. To była już czwarta z rzędu porażka poznańskiego zespołu na własnym stadionie.
Podopieczni Piotra Stokowca znów pokazali, że nie straszne im są perturbacje i zawirowania organizacyjno-finansowe. Wręcz przeciwnie, można odnieść wrażenie, że im gorzej dzieje się w klubie, tym lepiej wygląda ich gra. W Poznaniu zagrali mądrze i konsekwentnie w obronie; praktycznie wyłączyli z gry najlepszego snajpera Lecha Bartosza Ślusarskiego. Po zwycięstwie na Bułgarskiej dogonili Lecha w tabeli.
Polonia dość odważnie rozpoczęła spotkanie i już pierwsza akcja gości mogła zakończyć się bramką. Miłosz Przybecki zbyt mocno wypuścił sobie piłkę i Jasmin Buric zdążył uprzedzić rywala. Bramkarz Kolejorza chwilę później nie miał nic do powiedzenia, kiedy Łukasz Piątek, przy biernej postawie defensywy, z 20 metrów przymierzył przy samym słupku. Gola dla gości nie zobaczyli fani Polonii, którzy dopiero kwadrans po rozpoczęciu spotkania dotarli na stadion.
Lechici w jesiennych meczach często tracili głowę po stracie gola i nie potrafili odmienić losów spotkania. W ich grze brakowało pomysłu, mnożyły się niecelne podania, które już po 20 minutach wywoływały gwizdy na trybunach. W pierwszej połowie gospodarze praktycznie tylko raz zagrozili bramce Mariusza Pawełka, kiedy, po strzale Aleksandara Tonewa, piłka trafiła w poprzeczkę.
W drugiej połowie Kolejorz zdecydowanie zaatakował, dwóch sytuacji nie wykorzystał wprowadzony po przerwie Vojo Ubiparip. Pawełek miał sporo pracy, Lechici częściej strzelali na jego bramkę, ale z celnością było znacznie gorzej.
Najbliższy wyrównania był Ślusarski, ale z kilku metrów posłał piłkę obok słupka. Strzałom Rafała Murawskiego, Kaspera Hamalainena i Huberta Wołąkiewicza też brakowało precyzji. Goście w drugiej odsłonie praktycznie tylko się bronili i to momentami całą jedenastką, ale z dobrym efektem.
Spotkanie z trybun obejrzał nowy nabytek Lecha Łukasz Teodorczyk, który w Chorzowie otrzymał czwartą żółta kartkę i musiał pauzować. Na Bułgarskiej nie mógł zagrać wypożyczony z Lecha do Polonii Jacek Kiełb - to wynik umowy między klubami.

Lech Poznań - Polonia Warszawa 0:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Łukasz Piątek (6).
Żółta kartka - Polonia Warszawa: Łukasz Piątek, Adam Pazio.
Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 16 879.

Lech Poznań: Jasmin Buric - Kebba Ceesay, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Luis Henriquez - Kasper Hamalainen, Szymon Drewniak (46. Vojo Ubiparip), Rafał Murawski, Łukasz Trałka, Aleksander Tonew (64. Mateusz Możdżeń) - Bartosz Ślusarski (78. Karol Linetty).
Polonia Warszawa: Mariusz Pawełek - Jakub Tosik , Aleksandar Todorovski, Wojciech Szymanek, Igor Morozov, Daniel Gołębiewski - Miłosz Przybecki (82. Vytautas Luksa), Tomasz Hołota, Łukasz Piątek, Adam Pazio (90. Piotr Piekarski) - Paweł Wszołek (76. Paweł Tarnowski).

Wyniki meczów 17. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 1:1 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki

2013-03-02:
Ruch Chorzów - Widzew Łódź (13.30)
Piast Gliwice - KGHM Zagłębie Lubin (15.45)
Legia Warszawa - PGE GKS Bełchatów (18.30)
2013-03-03:
Korona Kielce - Śląsk Wrocław (14.30)
Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok (17.00)
2013-03-04:
Wisła Kraków - Podbeskidzie Bielsko-Biała (18.30)

Tabela
(mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. PGE GKS Bełchatów 16 1 4 11 10-27 7 -17

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;