Aneta Hołówek 09.03.2013

Ekstraklasa: Wisła Kraków sprawcą niespodzianki. Polonii zabrakło argumentów

Wisła Kraków wywozi z Warszawy zwycięstwo nad Polonią. Piłkarze Białej Gwiazdy wygrali w stolicy 2:1 (1:1) w meczu 18. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy i oddalili się od strefy spadkowej.
Zawodnik Polonii Warszawa Piotr Grzelczak (P) wygrywa biegowy pojedynek z Cezarym Wilkiem z Wisły Kraków podczas meczu polskiej T-Mobile EkstraklasyZawodnik Polonii Warszawa Piotr Grzelczak (P) wygrywa biegowy pojedynek z Cezarym Wilkiem z Wisły Kraków podczas meczu polskiej T-Mobile EkstraklasyPAP/Bartłomiej Zborowski

W barwach Polonii w sobotni mroźny wieczór zadebiutował napastnik Piotr Grzelczak, sprowadzony niedawno z Lechii Gdańsk. Na ławce rezerwowych usiadł natomiast reprezentant Polski Paweł Wszołek, który ostatnio prezentował słabszą formę. Z kolei krakowianie przyjechali osłabieni brakiem m.in. Łukasza Garguły, Cwetana Genkowa i Kamila Kosowskiego.
Gospodarze już w dziewiątej minucie mogli zdobyć bramkę, gdy po błędzie defensywy Wisły w idealnej sytuacji znalazł się Miłosz Przybecki. Piłka po uderzeniu głową skrzydłowego Polonii, grającego w sobotę w ataku, minęła jednak słupek bramki rywali. Co się odwlecze... Kilka minut później wiślacy znów popełnili ogromny błąd w obronie. Bardzo niepewnie grający tego dnia Gordan Bunoza podał za lekko do swojego golkipera i tym razem Przybecki skorzystał z prezentu.
Wiślacy szybko rzucili się do odrabiania strat. Na bramkę Mariusz Pawełka, byłego piłkarza "Białej Gwiazdy", coraz częściej ruszały ataki. Po jednym z nich bramkarz Polonii z trudem obronił strzał głową Łukasza Burligi. W 34. minucie był jednak bezradny po mocnym uderzeniu z 14 metrów Cezarego Wilka, wychowanka... Polonii.
Drugą połowę Wisła rozpoczęła znacznie lepiej niż pierwszą. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 52. minucie do piłki w polu karnym dopadł Michał Chrapek i nie dał szans Pawełkowi.
Poloniści, poważnie osłabieni w zimowej przerwie (odeszli m.in Dwaliszwili, Teodorczyk, Brzyski, Baszczyński, Kokoszka, Cani), nie byli w stanie zagrozić w ataku pozycyjnym krakowianom. Mogli jedynie liczyć na szybkość Przybeckiego. W 63. minucie 22-letni zawodnik uciekł obrońcom rywali, ale jego strzał z ostrego kąta obronił Sergei Pareiko.
Wiślacy do końca meczu kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku i odnieśli pierwsze w tym roku ligowe zwycięstwo. Z kolei warszawski zespół po raz pierwszy w rundzie rewanżowej zszedł z boiska pokonany.

Powiedzieli po meczu:
Piotr Stokowiec (trener Polonii):
"Nie musieliśmy przegrać tego spotkania, graliśmy z drużyną będącą w naszym zasięgu. Zbyt łatwo straciliśmy gole. Myślę, że kluczowym momentem była kontuzja Łukasza Piątka, później uraz zgłosił też Adam Pazio. Musiałem dokonywać wymuszonych zmian. Na dodatek widać było, że kilku zawodników zagrało dzisiaj poniżej swojego poziomu. To się od razu odbija na postawie zespołu. Zabrakło nam argumentów w ofensywie. Cóż, ta porażka to dla nas dobra nauczka. Wisła pokazała mądrość w grze, postawiła trudne warunki".
Tomasz Kulawik (trener Wisły):
"To cenne zwycięstwo, ponieważ odniesione na ciężkim terenie, na dodatek pierwsze ligowe w tym roku. Mam nadzieję, że teraz drużynie będzie łatwiej, uwierzy w kolejne zwycięstwa. Brak w meczowej osiemnastce Rafała Boguskiego był efektem jego lekkiej kontuzji, wolałem zostawić go na pucharowy mecz z Jagiellonią. Zdecydowałem, że zagra Michał Chrapek, co okazało się dobrym strzałem".

Polonia Warszawa - Wisła Kraków 1:2 (1:1)
Bramki: 1:0 Miłosz Przybecki (14), 1:1 Cezary Wilk (34), 1:2 Michał Chrapek (52).
Żółta kartka - Polonia Warszawa: Piotr Grzelczak, Martin Baran, Tomasz Hołota, Jakub Tosik. Wisła Kraków: Osman Chavez, Gordan Bunoza.
Sędzia
: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 3 500.
Polonia Warszawa:
Mariusz Pawełek - Aleksandar Todorovski, Wojciech Szymanek, Igor Morozov, Adam Pazio (50. Paweł Wszołek) - Jakub Tosik , Łukasz Piątek (37. Martin Baran), Tomasz Hołota, Daniel Gołębiewski (74. Jacek Kiełb) - Piotr Grzelczak, Miłosz Przybecki.
Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Marko Jovanovic, Arkadiusz Głowacki, Osman Chavez, Gordan Bunoza (56. Emmanuel Sarki) - Łukasz Burliga, Radosław Sobolewski, Michał Chrapek (90+2. Daniel Brud), Cezary Wilk, Ivica Iliev (84. Daniel Sikorski) - Patryk Małecki.

W innych sobotnich meczach GKS Bełchatów bezbramkowo zremisował z Widzewem Łódź, remis padł również w spotkaniu Śląska Wrocław z Ruchem Chorzów.

Wyniki meczów 18. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2013-03-08:

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa 1:2 (0:0)
KGHM Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 2:1 (1:1)

Lechia Gdańsk - Korona Kielce (18.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. PGE GKS Bełchatów 18 1 6 11 10-27 9 -17

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;