Marcin Nowak 30.03.2013

Serie A: Juventus triumfuje w wielkich derbach Italii

Piłkarze Juventusu Turyn w 30. kolejce włoskiej ekstraklasy pokonali w Mediolanie Inter 2:1 i umocnili się na prowadzeniu w tabeli.
Inter Mediolan - Juventus TurynInter Mediolan - Juventus Turyn PAP/EPA/MATTEO BAZZI

Niezależnie od wyników wieczornych meczów Napoli i Milanu będą mieć nad drugim zespołem co najmniej dziewięć punktów przewagi.
"Derby Italii", jak nazywana jest rywalizacja Interu z Juventusem, rozpoczęły się po myśli gości. Już w trzeciej minucie prowadzenie zapewnił im Fabio Quagliarella, zdobywając ósmego gola w sezonie. Takim dorobkiem może się pochwalić najlepszy strzelec lidera tabeli Serie A, choć cały zespół ma w dorobku już 59 trafień.

"Stara Dama" pewnie zmierza po mistrzostwo
Dziewięć minut po przerwie wyrównał Argentyńczyk Rodrigo Palacio. Z remisu gospodarze cieszyli się jedynie sześć minut, bo drugiego gola dla "Bianconerri" zdobył Alessandro Matri.
Już po końcowym gwizdku arbitra Argentyńczyk Esteban Cambiasso z Interu brzydko potraktował Sebastiana Giovinco i ujrzał czerwoną kartkę.
To trzecie z rzędu ligowe zwycięstwo Juventusu, który pewnie zmierza ku obronie tytułu. Obecnie ma 12 punktów przewagi nad Napoli, które czeka wyjazdowa potyczka z zespołem Kamila Glika - Torino, oraz 14 nad Milanem, który w Weronie zagra z Chievo.
"Juventus trzyma już mistrzowską paterę w swoim sejfie. Tylko kwestią czasu jest, kiedy się nią znowu pochwali" - napisała krótko po meczu na San Siro "La Gazzetta dello Sport".
Wolski wciąż czeka na debiut
Nie popisała się czwarta w tabeli Fiorentina, która przegrała na wyjeździe z Cagliari 1:2. Rafał Wolski wciąż nie doczekał się debiutu w drużynie z Florencji; w sobotę był rezerwowym.
Z ławki rezerwowych mecz Udinese oglądał Piotr Zieliński, a jego koledzy zremisowali bezbramkowo z Bologną. W kadrze gospodarzy zabrakło tym razem miejsca dla bramkarza Wojciecha Pawłowskiego.
Udinese było bliższe wygranej, ale rzutu karnego nie wykorzystał jego najlepszy snajper Antonio di Natale.
Z kolei w składzie Catanii (1:2 z Lazio) zabrakło Błażeja Augustyna.
20 lat temu - dokładnie 28 marca 1993 roku - w Serie A zadebiutował Francesco Totti. Od tego momentu rozegrał już 501 spotkań i zdobył 226 goli, ale jubileuszu nie będzie dobrze wspominał. Roma przegrała bowiem w sobotę z broniącym się przed spadkiem Palermo 0:2 i ciągle jest siódma w tabeli.