Logo Polskiego Radia
PAP
Marcin Nowak 15.04.2013

PGE Arena: muzeum Lechii Gdańsk otwarte

Na PGE Arenie Gdańsk uroczyście otwarto muzeum Lechii. Na powierzchni 600 metrów kwadratowych zaprezentowano blisko 1600 eksponatów dokumentujących 68-letnią historię gdańskiego klubu.
PGE Arena GdańskPGE Arena GdańskArtur Ryś/pgearena.gdansk.pl

Bilety wstępu kosztują 5 i 3 złote.
- Na pomysł utworzenia muzeum Lechii zarząd klubu wpadł 3,5 roku temu. Od tego czasu udało nam się zebrać około dwa tysiące pamiątek, z których zaprezentowaliśmy blisko 1600. Gros eksponatów dotyczy piłki nożnej, ale zgromadziliśmy również przedmioty związane z innymi dyscyplinami - lekkoatletyką, rugby, kolarstwem, tenisem ziemnym i podnoszeniem ciężarów - powiedział kustosz muzeum Zbigniew Zalewski.
Pracownicy muzeum cały czas zamierzają powiększać tę kolekcję i gromadzić wszelkie pamiątki związane z Lechią. Od początku istnienia w gdańskim klubie funkcjonowało blisko 30 dyscyplin, takich jak boks, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, zapasy, tenis stołowy, a nawet hokej na lodzie i na trawie, narciarstwo oraz szachy.
- Jednak nie tylko z tego względu Lechia to nie jest zwykły klub, tylko coś znacznie ważniejszego. To styl życia, etos, to integralna część naszego miasta. Gdańsk nie może istnieć bez Neptuna na Długim Targu i Żurawia nad Motławą, tak samo trudno wyobrazić go sobie bez Lechii. Wiele cennych przedmiotów wciąż znajduje się jednak w domach naszych trenerów, zawodników oraz kibiców. Mam nadzieję, że po odwiedzeniu tego muzeum uznają, że to będzie najlepsze miejsce do ich zaprezentowania. Ostatnio dostałem chociażby zdjęcia zespołu hokeja na trawie"- dodał Zalewski.
Z ciekawszych eksponatów w muzeum Lechii znajdują się olimpijski kapelusz ze stroju galowego oraz buty, w których śp. Waldemar Malak wywalczył podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku brązowy medal w podnoszeniu ciężarów, buty króla strzelców I ligi w sezonie 1983/84 Jerzego Kruszczyńskiego (zdobył wtedy 31 bramek), medale za wywalczenie w 1983 roku piłkarskiego Pucharu Polski oraz replika tego trofeum. Są też makiety dwóch stadionów - PGE Areny oraz starego obiektu przy ul. Traugutta.
Zwiedzający mają także okazję obejrzeć na trzech telewizorach najważniejsze wydarzenia z historii Lechii oraz najbardziej spektakularne mecze biało-zielonych. - Jestem pod wielkim wrażeniem tego obiektu. Oglądałem też muzeum Feyenoordu Rotterdam i zapewniam, że pod tym względem Lechia prezentuje się zdecydowanie lepiej od słynnego holenderskiego klubu - ocenił trener Bogusław Kaczmarek.
Muzeum Lechii czynne jest w godzinach 10-16 - będzie można obejrzeć ekspozycję w ramach stadionowego touru, albo zwiedzić tylko ten obiekt. Bilety wstępu kosztują 5 i 3 złote. W dni meczowe i poniedziałki muzeum jest zamknięte.

man