Logo Polskiego Radia
PAP
Marcin Nowak 25.04.2013

Bitwa kiboli - 35 rannych, 62 zatrzymanych

Trzydzieści pięć osób zostało rannych, w tym siedmiu policjantów, w starciach kibiców na tle etnicznym, do których doszło przy drodze w pobliżu miejscowości Donji Vakuf w środkowej Bośni - poinformowały lokalne media.
PseudokibicePseudokibicepolicja.gov.pl

Grupy sympatyków Zeljeznicara Sarajewo, niemal wyłącznie muzułmanów, oraz Boraca Banja Luka, w większości pochodzenia serbskiego, podróżowały na mecze autobusami i samochodami w przeciwnych kierunkach. Na postoju rozegrała się między nimi bitwa.
- Przyjęliśmy 35 rannych. Trzech w stanie ciężkim przewieziono do szpitala w Sarajewie, a trzech pozostanie tutaj - powiedział telewizji państwowej lekarz ze szpitala w miasteczku Travnik, Sifet Mrkonja.
Według źródeł policyjnych, na które powołała się francuska agencja AFP, 62 osoby zostały zatrzymane i noc ze środy na czwartek spędziły w areszcie.
- W zamieszkach uczestniczyło około 120 kibiców. Siedmiu funkcjonariuszy zostało rannych - poinformował rzecznik lokalnej policji Sulejman Tukar.
Nie był to jedyny w środę incydent na tle etnicznym. Mecz Velez Mostar - Siroki Brijeg został przerwany na wiele minut z powodu nacjonalistycznych haseł, wznoszonych przez muzułmańskich fanów pierwszej drużyny. Drugą dopingują w większości Chorwaci.
Bośnia i Hercegowina jest republiką federacyjną, składającą się z Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej i Republiki Serbskiej. Państwo powstało po zakończeniu wojny z lat 1992-1995, najbardziej krwawego konfliktu w Europie od zakończenia II wojny światowej. Wskutek działań wojennych, a przede wszystkim czystek etnicznych, zginęło od 97 do 110 tys. ludzi, a ponad 1,8 mln musiało opuścić swoje domy.

man