Marcin Nowak 11.05.2013

Bundesliga: Borussia ledwo zremisowała - Lewandowski już nie jest liderem

Borussia Dortmund zremisowała 3:3 z VfL Wolfsburg w wyjazdowym meczu 33. kolejki piłkarskiej. Polacy nie zachwycili w tym spotkaniu.
VfL Wolfsburg - Borussia DortmundVfL Wolfsburg - Borussia DortmundPAP/EPA/PETER STEFFEN

W wyjściowym składzie Borussii zagrał Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek, a Jakub Błaszczykowski pojawił się na boisku po przerwie, zmieniając Kevina Grosskreutza. W tym samym czasie na plac gry wszedł Julian Schieber, biorąc udział w setnym w karierze meczu Bundesligi.

Marco Reus uratował remis
Pierwsza gola zdobyła Borussia - w piątej minucie Sven Bender wykorzystał podanie Turka Nuri Sahina i lewą nogą pokonał bramkarza gospodarzy. Jednak już dziewięć minut później znów był remis - bramkę byłym kolegom strzelił Chorwat Ivan Perisic. Było to jego pierwsze trafienie dla Wolfsburga.
Po chwili Perisic cieszył się z drugiego gola. Jego pierwszy strzał z linii pola karnego został zablokowany, ale przy dobitce defensywa i bramkarz Roman Weidenfeller byli bezradni.
Podopieczni Juergena Kloppa nie zdążyli jeszcze pozbierać się po stracie drugiej bramki, a po piłkę do siatki musieli sięgać po raz trzeci - tym razem na listę strzelców wpisał się Brazylijczyk Naldo.
Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 3:1, ale pod koniec drugiej części gry do głosu doszli dortmundczycy. Dzięki trafieniom Marco Reusa z 84. i 88. minuty goście uratowali punkt i przypieczętowali tytuł wicemistrza kraju.
Pożegnanie Heynckesa na Allianz Arena i gol Sobiecha
Bayern Monachium, który z drużyną z Dortmundu zmierzy się 25 maja w finale Ligi Mistrzów, odniósł z kolei 28. ligowe zwycięstwo w sezonie. Bawarczycy pokonali przed własną publicznością walczący o utrzymanie Augsburg 3:0 po golach Thomasa Muellera, Szwajcara Xherdana Shaqiriego oraz Brazylijczyka Luiza Gustavo. Tytuł mistrzowski zespół z Monachium zapewnił sobie już w 28. kolejce.
Bayer Leverkusen, który już przed tygodniem zapewnił sobie miejsce na podium Bundesligi, pokonał przed własną publicznością Hannover 96 3:1.

W drużynie gospodarzy od pierwszej minuty zagrał Sebastian Boenisch, a naprzeciwko niego stanął Sobiech, który w 71. minucie zdobył honorowego gola dla gości. Było to jego czwarte trafienie w sezonie. Arkadiusz Milik obserwował spotkanie z ławki rezerwowych "Aptekarzy" do 77. minuty, kiedy zastąpił na boisku Andre Schuerrlego.

Kiessling wyprzedził Lewandowskiego
W tym meczu na listę strzelców wpisał się także Stefan Kiessling, który został samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców. Przed tą kolejką dzielił pierwsze miejsce z Lewandowskim - obaj zawodnicy mieli po 23 trafienia.
Hoffenheim Eugena Polanskiego jest o krok od spadku z ekstraklasy. Po sobotniej porażce 1:4 z Hamburgerem SV zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli i traci dwa punkty do pierwszej bezpiecznej pozycji. Piłkarze z Sinsheim w ostatniej kolejce mogą wywalczyć 15. lub 16. miejsce - w tym drugim przypadku zagrają baraż o utrzymanie z trzecią drużyną 2. Bundesligi. Zadanie będą jednak mieli trudne, bo będą musieli wygrać w Dortmundzie z Borussią.
Polanski odbył w sobotę ostatni mecz kary za czerwoną kartkę i za tydzień może wrócić do składu.