Marcin Nowak 11.05.2013

Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa. Legia powróciła na pozycję lidera

Jagiellonia Białystok przegrała przed własną publicznością z Legią Warszawa 0:3 (0:1) w meczu 26. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy.
Jagiellonia Białystok - Legia WarszawaJagiellonia Białystok - Legia WarszawaPAP/Artur Reszko
  • Zawodnik Legii Warszawa - Tomasz Jodłowiec - o meczu z Jagiellonią Białystok (Naczelna Redakcja Sportowa/IAR)
  • Zawodnik Jagiellonii Białystok - Tomasz Frankowski - o meczu z Legią Warszawa (Naczelna Redakcja Sportowa/IAR)

Lider nie pozwolił sobie na stratę punktów w Białymstoku. Jagiellonia i jej kapitan Tomasz Frankowski rozegrali mecz nr 300 w ekstraklasie, ale jubileusz okazał się bardzo nieudany.
Mecz jeszcze się na dobre nie rozpoczął, a już Legia zdobyła gola. W 2. minucie Daniel Łukasik dośrodkował z rzutu rożnego, a Tomasz Jodłowiec strzałem głową z kilku metrów pokonał Jakuba Słowika. Jakby tego było mało, niedługo potem gospodarze stracili jednego zawodnika. W 10. minucie Alexis Norambuena próbował zatrzymać w polu karnym Marka Saganowskiego, łapiąc go za ramię. Sędzia Paweł Pskit wskazał na "jedenastkę", a lewego obrońcę Jagiellonii odesłał z czerwoną kartką do szatni.
Kiedy wydawało się, że w meczu gospodarzy spotykają już tylko same nieszczęścia, Słowik obronił rzut karny egzekwowany przez Władimira Dwaliszwilego.
Jagiellonia przegrywała więc nadal 0:1 ale grę wciąż kontrolowała Legia. Miała swoje sytuacje, ale albo jej gracze byli nieskuteczni, albo świetnie spisywał się bramkarz Jagiellonii. Gospodarze próbowali uporządkować grę, w 26. minucie boisko opuścił Tomasz Frankowski, za niego wszedł obrońca Filip Modelski.
Niezadowoleni z tej decyzji trenerów kibice gwizdali, ale gospodarze zaczęli grać lepiej w defensywie. Stworzyli też dwie sytuacje, m.in. w 44. minucie Tomasz Kupisz uciekł obrońcom Legii, ale jego mocny strzał w tzw. krótki róg obronił Dusan Kuciak.
Druga połowa także pod dyktando Legii. W 56. minucie Saganowski zagrał do Michała Kucharczyka, a ten spokojnie przyjął piłkę kilka metrów od bramki Jagiellonii i posłał ją do siatki między obrońcami drużyny gospodarzy. W tym momencie wynik był już przesądzony, bo grający w dziesięciu białostocki zespół nie był w stanie zagrozić bramce Kuciaka. Jedynym motorem napędowym akcji Jagiellonii był Kupisz, ale - osamotniony - nie był w stanie nic wskórać.
W 65. minucie Legia zdobyła trzecią bramkę. W polu karnym z interwencją nie zdążył Ugochukwu Ukah, sfaulował Janusza Gola, a Dwaliszwili zrehabilitował się przy drugim rzucie karnym i ustalił wynik meczu. Tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego Słowik obronił jeszcze strzał z kilku metrów Łukasika. Legia wróciła na fotel lidera, a Jagiellonia przegrała trzeci mecz z rzędu.

Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 0:3 (0:1)
Bramka:
0:1 Tomasz Jodłowiec (2-głową), 0:2 Michał Kucharczyk (56), 0:3 Władimir Dwaliszwili (65-karny)
Żółta kartka: Jagiellonia - Ugochukwu Ukah. Czerwona kartka: Jagiellonia - Alexis Norambuena (10-faul).
Sędzia: Paweł Pskit (Łódź). Widzów: 4 497.

Jagiellonia Białystok: Jakub Słowik - Ugochukwu Ukah, Adam Dźwigała, Michał Pazdan, Alexis Norambuena - Rafał Grzyb, Maciej Gajos - Tomasz Kupisz, Dawid Plizga (73. Euzebiusz Smolarek), Dani Quintana (66. Tomasz Kowalski) - Tomasz Frankowski (26. Filip Modelski)
Legia Warszawa: Dusan Kuciak - Bartosz Bereszyński (71. Marko Suler), Tomasz Jodłowiec, Artur Jędrzejczyk, Jakub Wawrzyniak - Michał Kucharczyk, Daniel Łukasik, Janusz Gol, Władimir Dwaliszwili, Jakub Kosecki (71. Miroslav Radovic) - Marek Saganowski (82. Tomasz Brzyski).

Wyniki meczów 26. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2013-05-10:
Lech Poznań - Widzew Łódź 4:0 (0:0)
Polonia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (0:1)
2013-05-11:
Wisła Kraków - Korona Kielce 3:0 (1:0)
Pogoń Szczecin - PGE GKS Bełchatów 0:1 (0:0)
Pozostałe mecze kolejki
2013-05-12:
Piast Gliwice - Śląsk Wrocław (14.30)
Lechia Gdańsk - Ruch Chorzów (17.00)
2013-05-13:
KGHM Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze (18.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)