Marcin Nowak 16.06.2013

Puchar Konfederacji: Brazylia zwyciężyła na otwarcie turnieju

W meczu otwarcia piłkarskiego Pucharu Konfederacji FIFA Brazylia pokonała w Brasilii Japonię 3:0 (1:0).
Radość piłkarzy BrazyliiRadość piłkarzy BrazyliiPAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Pierwszą bramkę turnieju zdobył w trzeciej minucie Neymar. Na listę strzelców wpisali się także Paulinho i Jo.
Mecz otwarcia Pucharu był zarazem pojedynkiem jedynych dwóch drużyn, które mogą być pewne występu na przyszłorocznym mundialu. Mistrzowie Azji pierwsi wywalczyli awans w swojej strefie, natomiast Brazylijczycy kwalifikują się "z urzędu" jako gospodarze.
Rywalizację na stadionie Mane-Garrinchy w Brasilii poprzedziła ok. 90-minutowa ceremonia otwarcia. Kibice obejrzeli występy artystyczne, łączące elementy kultur ośmiu krajów, które uczestniczą w turnieju.
Gorzej wyglądała jednak sytuacja poza murami stadionu - w piątek i sobotę na ulicach stolicy protestowały tysiące osób, które sprzeciwiają się wydawaniu państwowych pieniędzy na stadiony i obiekty budowane z myślą o igrzyskach olimpijskich w 2016 roku.
"Canarinhos" rozpoczęli mecz od mocnego uderzenia, bowiem już w trzeciej minucie efektownym strzałem z 18 metrów popisał się największy gwiazdor drużyny - Neymar. Zawodnik, który od przyszłego sezonu będzie grał w barwach Barcelony, posłał piłkę w górny róg bramki Japończyków.
Japończycy mieli kilka sytuacji do zmiany wyniku, ale z minuty na minutę dawali się coraz bardziej zdominować rywalom.
Druga połowa zaczęła się identycznie jak pierwsza - od skutecznego ataku gospodarzy. W 48. minucie na listę strzelców wpisał się były piłkarz ŁKS Łódź Paulinho. Wynik ustalił w doliczonym czasie gry wprowadzony na boisko 10 minut wcześniej Jo.
Sobotnie starcie było 10. pojedynkiem obu ekip. Japończycy nie zdołali wygrać żadnego z nich.
W grupie A rywalizują także Włochy i Meksyk, które zmierzą się na słynnej Maracanie w Rio de Janeiro w niedzielę o godz. 21 czasu polskiego. Do grupy B trafiły: mistrz świata Hiszpania, Urugwaj, Nigeria i Tahiti.

Brazylia - Japonia 3:0 (1:0)
Bramki: Neymar (3), Paulinho (48), Jo (90+3). Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia). Widzów: ok. 70 000.
Brazylia: Julio Cesar; Dani Alves, Thiago Sliva, David Luiz, Marcelo; Hulk (75. Hernanes), Paulinho, Luiz Gustavo, Oscar, Neymar (74. Lucas); Fred (81. Jo).
Japonia: Eiji Kawashima; Atsuto Uchida, Maya Yoshida, Yasuyuki Konno, Yuto Nagatomo; Hiroshi Kiyotake (51. Ryoichi Maeda), Makoto Hasebe, Keisuke Honda (88. Takashi Inui), Yasuhito Endo (78. Hajime Hosogai), Shinji Kagawa; Shinji Okazaki.