Martin Ruszkiewicz 20.06.2013

Puchar Konfederacji: Hiszpania wbiła Tahiti 10 goli!

W drugim meczu 2. kolejki grupy B piłkarskiego Pucharu Konfederacji Hiszpania pokonała Tahiti 10:0 (4:0) i awansowała do półfinału turnieju.
Hiszpania - ThaitiHiszpania - ThaitiPAP/EPA/Felipe Trueba

Hiszpanie rozpoczęli czwartkowy mecz w częściowo rezerwowym składzie, m.in. bez Xaviego, Andresa Iniesty, Cesca Fabregasa, Sergio Busquetsa, Gerarda Pique, Pedro, Jordiego Alby i Ikera Casillasa. Nazwiska piłkarzy, których wystawił do gry Vicente del Bosgue, musiały jednak robić wrażenie - m.in. wspomniani Torres, Villa, a także Davis Silva, Juan Mata, Santi Cazorla czy Javi Martinez.

- Dla nas to trochę jak święta Bożego Narodzenia. Czujemy się jak dzieci zbliżające się do świątecznego drzewka i znajdujące pod nim prezenty - mówił przed meczem z mistrzami świata i Europy trener Tahiti Eddy Etaeta.

Szkoleniowiec drużyny z Oceanii - jak sam przyznawał - nie obawiał się straty nawet 15-20 bramek, ale marzył o zdobyciu choćby jednego gola. Nie udało się, choć jego podopiecznym nie można było odmówić ambicji.

Zgodnie z przewidywaniami dominowali jednak faworyci. Wielkie strzelanie rozpoczął w piątej minucie Torres, sprytnym strzałem przy słupku. Na kolejne trafienie kibice w Rio de Janeiro czekali do 31. minuty (David Silva), a później mogli już liczyć następne bramki.

Ostatecznie "licznik" zatrzymał się na dziesięciu. Większość goli Hiszpanów zostało strzelonych po szybkich akcjach skrzydłami. Zwycięstwo mistrzów świata i Europy mogło być jeszcze wyższe, ale w drugiej połowie Torres nie wykorzystał rzutu karnego (piłka odbiła się od poprzeczki i wyleciała za bramkę).

Warto wspomnieć o Villi, który dzięki trzem golom strzelonym w czwartek ma już w dorobku 56 trafień w reprezentacji Hiszpanii (Torres - 35).

W innym spotkaniu grupy B Urugwaj zmierzy się o północy czasu polskiego z Nigerią. W meczach pierwszej kolejki Hiszpania wygrała z zespołem z Ameryki Południowej 2:1, natomiast Nigeryjczycy pokonali Tahiti 6:1.

Hiszpania - Tahiti 10:0 (4:0)

Bramki: Fernando Torres (5, 33, 57, 78), David Villa (39, 49, 64), David Silva (31, 89), Juan Mata (66).

Sędzia: Djamel Haimoudi (Algieria).

Widzów: 71 808.

Hiszpania: Pepe Reina; Cesar Azpilicueta, Raul Albiol, Sergio Ramos (46-Jesus Navas), Nacho Monreal; Santi Cazorla (76-Andres Iniesta), Javier Martinez, David Silva; Juan Mata (69-Cesc Fabregas), Fernando Torres, David Villa.

Tahiti: Mikael Roche; Teheivarii Ludivion, Nicolas Vallar, Jonathan Tehau, Edson Lemaire (73-Yannick Vero); Heimano Bourebare (69-Lorenzo Tehau), Henri Caroine; Marama Vahirua, Alvin Tehau (53-Teaonui Tehau), Steevy Chong Hue.