Aneta Hołówek 12.07.2013

Tour de France: spektakularna ucieczka opłaciła się! Cavendish wygrał etap

Brytyjczyk Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) wygrał w Saint-Amand-Montrond, po finiszu z niewielkiej grupy, 13. etap kolarskiego Tour de France. Żółtą koszulkę zachował rodak zwycięzcy Chris Froome (Sky), mimo że przyjechał do mety w drugiej grupie.
Mark CavendishMark Cavendish PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Lider klasyfikacji młodzieżowej Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) finiszował również w drugiej grupie, ze stratą ponad minuty do 14-osobowej czołówki. Polak wciąż zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.
Na końcowych kilometrach Kwiatkowski nie angażował się w pościg, realizując zalecenia taktyczne szefów ekipy Omega Pharma, liczących na zwycięstwo etapowe jadącego w ucieczce Cavendisha. Brytyjski sprinter nie zawiódł pokładanych w nim nadziei i na finiszu wyprzedził Słowaka Petera Sagana (Cannondale). Wygrał 25. etap Wielkiej Pętli w karierze, a drugi w tegorocznej edycji, i w ten sposób awansował na trzecie miejsce na liście wszech czasów, wyrównując osiągnięcie Francuza Andre Leducqa z lat 1927-1938.
Na 13. miejscu finiszował asekurujący Sagana Maciej Bodnar. Kwiatkowski, drugi w drugiej grupie, został sklasyfikowany łącznie na 16. pozycji.
Etap z Tours do Saint-Amand-Montrond (173 km), szlakiem zamków nad Loarą, zapowiadał się jako typowo sprinterski, ale nieoczekiwanie przyniósł wielkie emocje i wywrócił w dużym stopniu klasyfikacje.
W pierwszej fazie widoczny był Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), który uczestniczył w ucieczce kilku zawodników. Był to jednak mało znaczący epizod. W połowie etapu gwałtownie przyspieszyła grupa Cavendisha, chcąc zgubić niemieckiego sprintera Marcela Kittela. Wzrost tempa i na dodatek silny boczny wiatr sprawił, że peleton natychmiast pękł na trzy części.
Niedługo potem w strefie bufetu został z tyłu z powodu defektu wicelider wyścigu Alejandro Valverde. Hiszpanowi do pomocy została prawie cała ekipa Movistar, ale mimo to jego strata z każdym kilometrem dramatycznie rosła, aby na mecie osiągnąć blisko 10 minut. Valverde pogrzebał w piątek szansę zajęcia miejsca na podium na zakończenie wyścigu w Paryżu. Jedyną nadzieją Movistaru na dobry wynik w Tour de France pozostał Kolumbijczyk Nairo Quintana, najgroźniejszy rywal Kwiatkowskiego w klasyfikacji młodzieżowej (Polak wciąż wyprzedza go o 34 sekundy).
Około 30 kilometrów przed metą również Froome znalazł się w opałach. Brytyjczyk nie miał większego wsparcia w przetrzebionej już ekipie Sky i bezradnie obserwował ucieczkę 14 zawodników, w tym sześciu z grupy Alberto Contadora - Saxo-Tinkoff. Kolarze tej duńskiej drużyny, do spółki z trzema z Omegi, pracującymi dla Cavendisha, oraz reprezentantami ekipy Belkin, narzucili szaleńcze tempo i stopniowo oddalali się od grupy Froome'a. Na mecie ich przewaga wyniosła 1.09 min.
W klasyfikacji generalnej Froome wyprzedza o 2.28 min Holendra Bauke Mollemę oraz o 2.45 Contadora. Zmniejszyli znacząco stratę do lidera także plasujący się wysoko Czech Roman Kreuziger oraz Holender Laurens Ten Dam. Kwiatkowski wyprzedził wprawdzie Valverde, ale z kolei został wyprzedzony przez Duńczyka Jakoba Fuglsanga i w dalszym ciągu traci do Froome'a 4.44 min.