Aneta Hołówek 23.08.2013

Ekstraklasa: Zagłębie Lubin - Cracovia. Zagłębie znów bez zwycięstwa

W pierwszym meczu 5. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy Zagłębie Lubin przegrało na własnym boisku z Cracovią 0:1 (0:0).
Zagłębie Lubin - CracoviaZagłębie Lubin - Cracovia PAP/Maciej Kulczyński

Do piątkowego meczu gospodarze przystąpili m.in. bez Miłosza Przybeckiego, Roberta Jeża i Davida Abwo, ale z nadzieją na pierwsze zwycięstwo w sezonie. Dość niespodziewanie spotkanie na ławce rezerwowych rozpoczął Jiri Bilek, a trener Adam Buczek dał szansę dwóm młodym zawodnikom Sebastianowi Boneckiemu i Piotrowi Azikiewiczowi. Cracovia przyjechała do Lubina bez borykającego się z urazem kolana Milosa Kosanovica.
Gospodarze rozpoczęli z dużym animuszem i już w 8. minucie spotkania byli bliscy zdobycia gola. Bonecki dograł do wbiegającego w pole karne Bartosza Rymaniaka, ale obrońca Zagłębia trafił wprost w dobrze interweniującego bramkarza. Cofnięta na własną połowę Cracovia swoich szans szukała w nielicznych kontratakach, ale akcje krakowian kończyły się najczęściej niecelnymi strzałami.
W miarę upływu czasu tempo spotkania nieco spadło, chociaż inicjatywa nadal należała do lubinian. W 22. minucie Adrian Błąd podał do pozostawionego bez opieki Azikiewicza, pomocnik Zagłębia miał sporo miejsca, ale po jego strzale piłka przeleciała obok słupka.
Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Gospodarze nadal przeważali, ale brakowało im pomysłów na sforsowanie dobrze grającej obrony Cracovii. Jeśli nawet lubinianom udawało się przedrzeć w pole karne rywali, to na ich drodze stawał Krzysztof Pilarz. W 68. minucie bramkarz gości popisał się znakomitą paradą broniąc strzał z pięciu metrów Michala Papadopulosa.
Niewykorzystane sytuacje zemściły się na Zagłębiu w 72. minucie meczu. Po szybko wyprowadzonej akcji na strzał z 30 metrów zdecydował się Marcin Budziński i piłka wpadła w środek bramki tuż obok zaskoczonego Michała Gliwy. W końcówce goście mieli jeszcze szansę na podwyższenie prowadzenia, ale niecelnie na bramkę gospodarzy uderzali m.in. Damian Dąbrowski i Dawid Nowak.

KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia Kraków 0:1 (0:0)