Marcin Nowak 27.10.2013

Serie A: AS Roma pobiła niebywały rekord ligi włoskiej

Piłkarze Romy wygrali dziewiąty kolejny mecz w tym sezonie Serie A, dzięki czemu zostali rekordzistami włoskiego futbolu.

W 9. kolejce, mimo gry od 66. minuty w dziesiątkę, pokonali na wyjeździe Udinese 1:0.
O zwycięstwie rzymskiego zespołu, w którym na ławce rezerwowych siedział bramkarz Łukasz Skorupski, przesądziła bramka Amerykanina Michaela Bradleya w 82. minucie. Ponad kwadrans wcześniej czerwoną kartkę zobaczył brazylijski obrońca Maicon. W kadrze Udinese zabrakło pomocnika reprezentacji Polski Piotra Zielińskiego.
Po dziewięciu kolejkach włoskiej ekstraklasy imponująco wygląda nie tylko bilans punktowy rzymian (27), ale także bramkowy - 23-1. Jedynego gola dali sobie wbić 16 września, gdy pokonali Parmę 3:1.
Już ponad tydzień temu Roma wyrównała rekord Juventusu Turyn, który w sezonach 1930/31 i 1985/86 wygrał osiem kolejnych meczów na początku rozgrywek. W obu przypadkach sięgał później po tytuł.
Jeszcze lepszy wynik Juventus zanotował w sezonie 2005/06, który rozpoczął od dziewięciu kolejnych zwycięstw, ale wówczas odebrano turyńskiemu klubowi mistrzostwo z powodu afery korupcyjnej.
Samodzielny rekord dziewięciu kolejnych zwycięstw od początku sezonu należy więc do rzymian.
W tabeli Roma wciąż ma pięć punktów przewagi nad Napoli i Juventusem. Oba zespoły wygrały niedzielne spotkania u siebie po 2:0. Pierwsi pokonali Torino, a "Stara Dama" wygrała z Genoą.
W spotkaniu Napoli z Torino obie bramki zdobył z "jedenastek" Gonzalo Higuain. Jeden z rzutów karnych spowodował obrońca gości Kamil Glik (przypadkowe zagranie ręką przy próbie blokowania strzału). Reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie.
Fiorentina, bez Rafała Wolskiego (na ławce rezerwowych), wygrała na wyjeździe z Chievo Verona 2:1 po dwóch golach Kolumbijczyka Juan Guillermo Cuadrado. W drużynie gospodarzy rezerwowym był Tomasz Kupisz.
W sobotę Sampdoria Genua pokonała u siebie Atalantę Bergamo 1:0 (Shkodran Mustafi w 56. minucie). Pomocnik gospodarzy Paweł Wszołek znów siedział na ławce rezerwowych, a kontuzjowanego Bartosza Salamona zabrakło w kadrze tego zespołu.
Rywal Legii Warszawa w Lidze Europejskiej - Lazio Rzym - zagra o godz. 20.45 u siebie z Cagliari.