Martin Ruszkiewicz 28.10.2013

Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Cracovia Kraków. Niespodzianka w Zabrzu

W pierwszym meczu 14. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Górnik Zabrze przegrał z Cracovią Kraków 0:1. Do przerwy dominowała bezradność, w drugiej połowie gra się ożywiła i to goście zwyciężyli po bramce Saidiego Ntibazonkizy.
Mateusz Zachara z Górnika Zabrze w walce z obrońcą CracoviiMateusz Zachara z Górnika Zabrze w walce z obrońcą CracoviiPAP/Andrzej Grygiel

Pierwsza połowa spotkania bardzo zawiodła kibiców. Cracovia grała konsekwentnie swoją piłkę, wymieniała bardzo dużo podań i dyktowała tempo spotkania. Nie potrafiła jednak poważnie zagrozić Górnikowi, brakowało jej błysku któregoś z ofensywnych zawodników.

Udało jej się (jak w większości meczów) osiągnąć dobry wynik w posiadaniu piłki, jednak niewiele z tego wynikało. Jednak zespół trenera Stawowego nie przyjechał do Zabrza jako faworyt i to nie od krakowian oczekiwano w tym spotkaniu fajerwerków.

Górnik nie potrafił znaleźć sposobu na to, jak zmusić Cracovię do obrony, przez długie momenty piłkarze biegali bezradnie za piłką, a kiedy ją mieli, szybko oddawali ją gościom. Zawodnicy Adama Nawałki wyglądali na zmęczonych, brakowało im szybkości, zdecydowania i dokładności.

Do przerwy publiczność nie obejrzała żadnej bramki. Na pierwsze trafienie trzeba było czekać aż do 64. minuty, kiedy to w sytuacji sam na sam z bramkarzem Górnika znalazł się Saidi Ntibazonkiza. Burundyjczyk znany jest z tego, że marnuje dużo dogodnych okazji, jednak tym razem się nie pomylił.

Górnik musiał się otworzyć i spróbować zaatakować, ale próby te kończyły się kontratakami Cracovii. Zespół, który miał po tej kolejce wrócić na pozycję lidera Ekstraklasy, przegrywał walkę w środku pola, nie pomagała obecność na boisku Radosława Sobolewskiego, który od początku sezonu jest sercem zabrzańskiej drużyny.

Nie pomogło też wprowadzenie na boisko Prejuce’a Nakoulmy, który próbował rozerwać defensywę gości, jednak w jego grze było za dużo chaosu.

Cracovia była w tym spotkaniu zespołem lepszym i można powiedzieć, że zasłużyła na to, żeby wywieźć z Zabrza 3 punkty. Oddała dwukrotnie więcej strzałów, miała lepsze sytuacje podbramkowe, wyglądała korzystniej w każdym aspekcie gry. Górnicy natomiast powinni o tym meczu jak najszybciej zapomnieć.

Górnik Zabrze - Cracovia Kraków 0:1

Bramka:

Saidi Ntibazonkiza (64)

Składy:
Górnik Zabrze: Pavels Steinbors, Paweł Olkowski, Tomasz Wełnicki, Antoni Łukasiewicz, Seweryn Gancarczyk, Łukasz Madej, Radosław Sobolewski, Krzysztof Mączyński, Mariusz Przybylski, Przemysław Oziębała, Mateusz Zachara

Cracovia: Krzysztof Pilarz, Sławomir Szeliga, Mateusz Żytko, Milos Kosanović, Adam Marciniak, Saidi Ntibazonkiza, Damian Dąbrowski, Rok Straus, Vladimir Boljević, Sebastian Steblecki, Dawid Nowak

2013-10-30:
KGHM Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk (18.00)
Korona Kielce - Ruch Chorzów (18.00)
Zawisza Bydgoszcz - Legia Warszawa (20.30)
2013-10-31:

Śląsk Wrocław - Podbeskidzie Bielsko-Biała (18.00)

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań (20.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 13 1 6 6 10-19   9 -9

*W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze