Martin Ruszkiewicz 31.10.2013

Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok - Lech Poznań. "Jaga" przerwała passę Lecha

W ostatnim meczu 14. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Jagiellonia Białystok wygrała 2:0 na własnym stadionie z Lechem Poznań.
Zawodnik Lecha Poznań Kebba Ceesay (P) walczy o piłkę z Nikolozem Dzalamidze (L) z Jagiellonii Białystok podczas meczu polskiej EkstraklasyZawodnik Lecha Poznań Kebba Ceesay (P) walczy o piłkę z Nikolozem Dzalamidze (L) z Jagiellonii Białystok podczas meczu polskiej EkstraklasyPAP/Artur Reszko

Po emocjonującym, ciekawym meczu Jagiellonia wreszcie przełamała passę meczów bez zwycięstwa w Białymstoku i pokonała Lecha. Choć poznaniacy mieli przewagę w posiadaniu piłki i stworzyli więcej sytuacji, konsekwentna obrona i dwie skuteczne kontry pozwoliły gospodarzom zdobyć trzy punkty.
Mecz rozpoczął się z 15-minutowym opóźnieniem, bo tuż przed wyjściem zespołów na boisko nad częścią stadionu w Białymstoku zgasły jupitery. Gra właściwie rozpoczęła się od 4 minuty, bo po gwizdku sędziego murawę zasypały serpentyny kibiców Jagiellonii.
Lepiej w mecz wszedł Lech. Jego piłkarze utrzymywali się przy piłce i starali się oddawać wiele strzałów na bramkę gospodarzy, ale albo uderzali niecelnie, albo dobrze spisywał się w bramce Jagiellonii Krzysztof Baran. Aktywny w grze ofensywnej Lecha był w tej części meczu Gergo Lovrencsics. Jagiellonia starała się rozbijać ataki poznaniaków i kontratakowała. W 21. min, właśnie po wzorcowo przeprowadzonym kontrataku, zdobyła gola. Nika Dzalamidze zagrał prostopadle do Daniego Quintany, ten znalazł się sam przed Maciejem Gostomskim i nie zmarnował sytuacji.
Mecz wyrównał się, bo co prawda Lech atakował, ale Jagiellonia coraz lepiej stopowała jego ataki, a po przejęciu piłki starała się dłużej przy niej utrzymać. W 36. min Quintana mógł zdobyć drugiego gola, ale chyba sam był zaskoczony tym, że piłka trafiła na jego głowę po rzucie wolnym egzekwowanym przez Dawida Plizgę. Lech powinien wyrównać tuż przed przerwą, ale Karol Linetty nie trafił w bramkę, uderzając z pola karnego.
W drugiej połowie przewaga Lecha jeszcze wzrosła, ale bramka wyrównująca nie padała. Bo albo nieskuteczny lub mało zdecydowany był Łukasz Teodorczyk, który m.in. w 51. min w świetnej sytuacji przestrzelił, albo gościom brakowało szczęścia, gdy po strzałach Szymona Drewniaka i Barry'ego Douglasa (z rzutu wolnego) gospodarzom pomógł słupek i poprzeczka.
Lech atakował, ale głównie środkiem, gdzie Jagiellonia wciąż rozbijała te ataki. Z upływem minut białostoczanie skupiali się coraz bardziej na obronie wyniku, ale w 87 min. wyprowadzili jeszcze jedną skuteczną kontrę. Po stracie w środku boiska piłki przez Lecha, Alexis Norambuena zagrał prostopadle do Dawida Plizgi, ten zachował się podobnie, jak w pierwszej połowie Quintana i w sytuacji sam na sam pokonał Gostomskiego.
Lech mógł zdobyć gola w 90. min, ale świetnie w bramce Jagiellonii zachował się Krzysztof Baran, w jednej akcji broniąc strzały Kaspera Hamalainena i Bartosza Ślusarskiego.

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Dani Quintana (21), 2:0 Dawid Plizga (87).
Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Dani Quintana. Lech Poznań: Rafał Murawski, Kebba Ceesay, Karol Linetty.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 5 427.
Jagiellonia Białystok: Krzysztof Baran - Adam Waszkiewicz, Ugochukwu Ukah, Michał Pazdan, Giorgi Popchadze - Alexis Norambuena, Adam Dźwigała (63. Jakub Tosik), Dawid Plizga, Dani Quintana (77. Tomasz Porębski), Nika Dżalamidze (69. Maciej Gajos) - Mateusz Piątkowski.
Lech Poznań: Maciej Gostomski - Kebba Ceesay, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Barry Douglas - Szymon Pawłowski (40. Karol Linetty), Rafał Murawski, Szymon Drewniak (88. Mateusz Możdżeń), Kasper Hamalainen, Gergo Lovrencsics - Łukasz Teodorczyk (71. Bartosz Ślusarski).

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:0

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 14 1 6 7 10-239 -13

*W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze