Paweł Słójkowski 07.12.2013

Ekstraklasa: Ruch Chorzów - Górnik Zabrze. Ruch zwycięża w Wielkich Derbach Śląska

W ostatnim sobotnim meczu 20. kolejki Ekstraklasy Ruch Chorzów zmierzy się z Wielkich Derbach Śląska z Górnikiem Zabrze. Ruch w wielkim stylu odwrócił losy spotkania, z 0:1 wyprowadzając wynik na 2:1.
Radosław Sobolewski z Górnika Zabrze cieszy się z bramki strzelonej Ruchowi Chorzów w Wielkich Derbach ŚląskaRadosław Sobolewski z Górnika Zabrze cieszy się z bramki strzelonej Ruchowi Chorzów w Wielkich Derbach ŚląskaPAP/Andrzej Grygiel

Ten prestiżowy mecz obsługiwali dla kibiców dwaj spikerzy, którzy część swoich obowiązków wykonali w gwarze śląskiej. Piłkarze obu drużyn przed pierwszym gwizdkiem odebrali pamiątkowe medale.
Potem uprzejmości się skończyły i zaczęła się derbowa, zacięta walka o punkty i piłkarskie "rządy" na Górnym Śląsku.
Pierwsi szansę na objęcie prowadzenia mieli gospodarze, tyle że Piotr Stawarczyk z bliska strzelił nad poprzeczką.
Skuteczniejsi byli zabrzanie. Po dośrodkowaniu Macieja Małkowskiego niepewnie zachowali się obrońcy i bramkarz Ruchu. W efekcie piłka trafiła pod nogi Radosława Sobolewskiego i doświadczony pomocnik Górnika bez trudu wpakował ją do siatki.
"Niebiescy" chcieli szybko wyrównać i po pięciu minutach blisko realizacji tego planu był Filip Starzyński. Po jego silnym uderzeniu Pavels Steinbors z trudem wybił piłkę na róg.
W drugiej połowie gospodarze z oczywistych powodów przypuścili szturm na bramkę rywali.
Przyniosło to okazje... Górnikowi. Po szybkich kontratakach spudłowali z bardzo dobrych pozycji Prejuce Nakoulma i Mateusz Zachara.
Atmosfera zrobiła się niemal sylwestrowa, bowiem chorzowscy kibice odpalili obok stadionu potężny zestaw petard.
Chorzowianie odrobili straty po "bombie" Filipa Starzyńskiego z rzutu wolnego.
Ożywiło to kibiców, bo rozpędzeni gospodarze parli do wygranej. I dopięli swego po dziesięciu minutach. Dośrodkowanie Starzyńskiego z rzutu rożnego zamienił na gola Piotr Stawarczyk, ustalając wynik.

Wielkie emocje w setnych Derbach Śląska" T-Mobile Ekstraklasa/x-news

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 2:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Radosław Sobolewski (25), 1:1 Filip Starzyński (73-wolny), 2:1 Piotr Stawarczyk (83-głową).
Żółta kartka - Ruch Chorzów: Kamil Włodyka, Jakub Smektała. Górnik Zabrze: Krzysztof Mączyński, Radosław Sobolewski.
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 8 300.
Ruch Chorzów: Michał Buchalik - Martin Konczkowski, Marcin Malinowski (57. Michał Helik), Piotr Stawarczyk, Daniel Dziwniel - Kamil Włodyka (84. Jakub Smektała), Łukasz Surma, Filip Starzyński, Bartłomiej Babiarz (46. Maciej Jankowski), Łukasz Janoszka - Grzegorz Kuświk.
Górnik Zabrze: Pavels Steinbors - Paweł Olkowski, Boris Pandza, Antoni Łukasiewicz, Maciej Małkowski - Prejuce Nakoulma (80. Przemysław Oziębała), Mariusz Przybylski (86. Bartosz Iwan), Krzysztof Mączyński, Radosław Sobolewski, Łukasz Madej - Mateusz Zachara (73. Wojciech Łuczak).