Marcin Nowak 09.12.2013

MŚ piłkarek ręcznych: Polska - Hiszpania. Pierwsza porażka Biało-czerwonych

Polska przegrała w Zrenjaninie z Hiszpanią 20:26 (11:11) w swoim drugim meczu grupy C mistrzostw świata piłkarek ręcznych, które odbywają się w Serbii.

To pierwsza porażka biało-czerwonych.

Polki rozpoczęły od trzech nieudanych rzutów, wybronionych przez filigranową bramkarkę rywalek Silvię Navarro. Pierwszego gola w 5. minucie zdobyła Karolina Siódmiak i było 1:2. Chwilę później szansę na wyrównanie zmarnowała jej imienniczka Kudłacz, która nie wykorzystała karnego.
W 9. minucie ta sama zawodniczka zrehabilitowała się i na tablicy wyników pojawił się remis 2:2.
Po chwili, gdy wydawało się, że grające w przewadze Polki mogą wreszcie wyjść na prowadzenie, zatrzymała je Navarro, broniąc m.in. karnego Aliny Wojtas. Na szczęście po drugiej stronie równie dobrze spisywała się Anna Wysokińska i w 19. min Wojtas ponownie wyrównała (7:7).
Do gwizdka na przerwę toczyła się wyrównana walka. Hiszpanki imponowały szybkością, ale polska obrona nie ułatwiała im zadania. Największym mankamentem w pierwszej połowie po stronie biało-czerwonych było nieumiejętna gra w przewadze. Gdy któraś z rywalek otrzymywała dwuminutową karę, podopieczne trenera Kima Rasmussena nie potrafiły tego wykorzystać. Dlatego też ani razu nie udało im się wyjść na prowadzenie. Jeszcze w ostatniej sekundzie tej części gry Hiszpanki po rzucie Kingi Grzyb uratowała poprzeczka. Do szatni zespoły schodziły przy stanie 11:11.
Co się odwlecze Pierwsze prowadzenie Polki uzyskały zaraz po przerwie, po rzucie Iwony Niedźwiedź. W odpowiedzi Wysokińska obroniła dwa rzuty, a Wojtas dołożyła gola i było już 13:11.
Biało-czerwone grały konsekwentnie w obronie, nie pozwalając szybkim rywalkom na rozwinięcie skrzydeł. Z kolei po drugiej stronie niemal wszystkie rzuty z dystansu broniła Navarro lub z pomocą przychodził jej słupek.
W 39. min Iberyjki ponownie wygrywały (15:14). Kudłacz i Kinga Byzdra miały coraz więcej problemów z dobrym rozegraniem. W dodatku w dalszym ciągu prześladował je pech - obijały słupki i poprzeczki, co spowodowało, że rywalki odzyskały werwę i stopniowo powiększały w przewagę. Źle zaczęło się dziać od 40. min., kiedy od stanu 15:15 w ciągu siedmiu minut brązowe medalistki poprzednich MŚ oraz igrzysk olimpijskich w Londynie zdobyły pięć goli z rzędu.
Trener Rasmussen próbował jeszcze poderwać swoje podopieczne, robiąc manewr z wycofaniem bramkarki, ale nie na wiele to się zdało. Rywalki pilnowały wyniku, a zadanie miały ułatwione, ponieważ Polki grały coraz bardziej nerwowo, nie wykorzystywały karnych (ponownie Kudłacz) i nadal obijały słupki i poprzeczkę. Zaczęły się też mnożyć proste straty piłek.
Na cztery minuty przed końcem, gdy Hiszpanki wygrywały 24:18, wiadomo było, że już nikt nie odbierze im zwycięstwa. Polki też już pogodziły się z porażką.

Polska - Hiszpania 20:26 (11:11).