Aneta Hołówek 14.12.2013

Ekstraklasa: Śląsk Wrocław - Piast Gliwice. Bez bramek we Wrocławiu

W drugim, sobotnim meczu 21. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy Śląsk Wrocław zremisował na własnym boisku z Piastem Gliwice.
Śląsk Wrocław - Piast GliwiceŚląsk Wrocław - Piast Gliwice PAP/Aleksander Koźmiński

Obie ekipy przystępowały do sobotniej potyczki w nienajlepszych nastrojach. Śląsk w ostatnich pięciu meczach zdobył zaledwie trzy punkty i w tabeli zsunął się na 13 miejsce. Piast miał świetną serię, kiedy w czterech meczach zdobył 10 punktów, ale przerwała ją dotkliwa porażka 0:6 na wyjeździe z Zawiszą Bydgoszcz, a ostatnio tylko zremisował (1:1) u siebie z Koroną Kielce. Stąd też obie ekipy przed sobotnim starciem zapowiadały walkę o trzy punkty, aby w lepszych humorach udać się na urlopy. Pełnej puli nie udało się jednak zdobyć nikomu i po końcowym gwizdku nikt nie był zadowolony.
Oba zespoły od początku grały odważnie do przodu, na boisku wiele się działo, a spotkanie było toczone w żywym tempie. Pierwsi groźnie zaatakowali goście, ale strzał Rubena Jurado z pola karnego obrońcy Śląska zdołali w ostatniej chwili zablokować.
Śląsk gola mógł zdobyć w 18 minucie. Po dośrodkowaniu Marco Paixao ładnie w pole karne wbiegł Sylwester Patejuk i uderzył głową, ale Jakub Szumski zdołał wybić piłkę na róg. Cztery minuty później precyzyjnie z rzutu wolnego uderzył Sebastian Mila i ponownie gości od utraty gola musiał ratować Szumski.
Im było bliżej przerwy, tym coraz mniej było składnych akcji, a coraz więcej chaosu i prostych błędów. Po jednym z nich, kiedy Adam Kokoszka podał wprost pod nogi Jurado, goście mogli zdobyć gola. Napastnik Piasta wbiegł w pole karne i uderzył w długi róg, ale Marian Kelemen zdołał na raty złapać piłkę.
Chwilę później po tym Paixao "zakręcił" obrońcami gości i świetna okazję miał Patejuk, który stał sam na siódmym metrze. Uderzył bardzo mocno i bardzo wysoko. Skrzydłowy Śląska jeszcze lepszą szansę na gola miał w 43. minucie, kiedy ponownie Paixao oszukał defensywę rywali i celnie podał, ale źle trafił w piłkę i nawet nie wyszedł z tego strzał.
Druga część spotkania była znacznie słabsza. Oba zespoły starały się dalej grać ofensywnie, ale widać było, że z minuty na minutę myślą coraz bardziej o obronie własnej bramki. Osamotnieni - z jednej strony Paixao, a z drugiej Jurado - nie mogli w pojedynkę wiele zdziałać.
Jedynymi momentami, kiedy oba zespoły atakowały większa liczbą graczy, były stałe fragmenty gry. I właśnie po jednym z nich i serii dośrodkowań w 75 minucie w dogodnej sytuacji znalazł się Jan Polak, ale przestrzelił. Była to jedyna naprawdę dobra sytuacja gości do zdobycia gola po przerwie.
Śląsk na szanse na gole czekał aż do 86 minuty. Po dośrodkowaniu najaktywniejszy na boisku Paixao uderzał głową, ale Szumski wyciągnął się jak długi i wybił zmierzającą do siatki piłkę. W ostatnich minutach wrocławianie osiągnęli zdecydowaną przewagę. Sprowadzała się ona jednak jedynie do dłuższego posiadania piłki i słania kolejnych dośrodkowań w pole karne. W końcu sędzia się zlitował nad zmarzniętymi kibicami i gwizdnął po raz ostatni.

Źródło: T-Mobile Ekstraklasa/x-news

Śląsk Wrocław - Piast Gliwice 0:0

Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Sylwester Patejuk, Dalibor Stevanovic. Piast Gliwice: Csaba Horvath, Rabiola.
Sędzia: Paweł Pskit (Łódź). Widzów 8 456.
Śląsk Wrocław: Marian Kelemen - Tomasz Hołota, Rafał Grodzicki, Adam Kokoszka, Mariusz Pawelec - Sebino Plaku (78. Krzysztof Ostrowski), Dalibor Stevanovic, Przemysław Kaźmierczak, Sebastian Mila (60. Mateusz Cetnarski), Sylwester Patejuk (89. Oded Gavish) - Marco Paixao.
Piast Gliwice: Jakub Szumski - Damian Zbozień, Csaba Horvath, Jan Polak, Adrian Klepczyński - Matej Izvolt (43. Pavol Cicman), Radosław Murawski (70. Carles Martinez Embuena), Mateusz Matras, Łukasz Hanzel, Tomasz Podgórski - Ruben Jurado (82. Rabiola).