Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 21.09.2017

4,9 mld zł nadwyżki budżetowej w sierpniu. "Reguły budżetowania bardziej rygorystyczne w Polsce niż w innych krajach"

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewnił, że nadwyżka to efekt działań rządu, a nie kreatywnej księgowości. Wicepremier oceniał, że na koniec roku deficyt będzie niższy o 10-20 miliardów złotych od zakładanego na ten rok 2,94 procenta PKB. O deficycie budżetowym i nadwyżce mówili w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych), Sławomir Horbaczewski (ekonomista) i Arkadiusz Pączka, (Pracodawcy RP).
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneEASTNEWS/PIOTR JEDZURA/REPORTER
Posłuchaj
  • 21.09.2017 Piotr Soroczyński, Sławomir Horbaczewski i Arkadiusz Pączka o deficycie budżetowym.

Zdaniem Sławomira Horbaczewskiego nadwyżka budżetowa to wynik konsekwentnych działań rządu. – Albert Einstein mówił, że jak nie wiesz jak rozwiązać problem, to spójrz na niego z innej strony. Nie przez ograniczenie wydatków, tylko zwiększenie dochodów rząd chciał zmienić sytuację. Bardzo podkreślam programy społeczne, które rząd rozpoczął. Niemcy mówią, że bardzo późno zaczęliśmy te program, co pokazuje jak olbrzymie mieliśmy zapóźnienia. Zaryzykowałbym twierdzenie, że będziemy mieć deficyt poniżej 40 mld złotych na koniec roku. Zmniejszamy też zadłużenie zagraniczne państwa – powiedział ekonomista.

Według Arkadiusza Pączki nadwyżka budżetowa to zawsze dobra informacja. – Na tę sytuację składa się wiele elementów. Widzieliśmy działania w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego, które ciągle trwają. Mamy wzrost z akcyzy, związanym z przyjętemu pakietem paliwowym. Pamiętajmy tez o ustawie hazardowej. Wzrost wpływów z VAT-u to bardzo dobre dane i jestem przekonany, że na koniec roku ten trend się nie zatrzyma. Stawiam, że deficyt będzie niższy o około15-18 mld złotych – mówił komentator.

W ocenie Piotra Soroczyńskiego w polskim budżecie przyjmuje się bardzo ostrożne szacunki. – W przygotowywaniu budżetu na przyszły rok Ministerstwo Finansów stosuje ostrożną pragmatykę. W Polsce reguły budżetowania są bardziej rygorystyczne niż w innych krajach. U nas nie ma takiego pola manewru jak ma minister finansów Francji czy Niemiec – w Polsce zwiększanie wydatków bez przyrostu dochodów jest niemożliwe. Kiedy w gospodarce jest bardziej optymistycznie, to mamy w wykonaniu budżetu znacznie lepsze dane. Zazwyczaj w sierpniu nie mieliśmy nadwyżki budżetowej – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/IAR

______________________

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 09:08