Polskie Radio
Section05

ministerstwo skarbu państwa

Trudny 2022 rok dla PLL LOT. Linia szuka nowych rynków

COVID-19 był potężnym i największym w historii ciosem w branżę lotniczą, w tym Polskie Linie Lotnicze LOT. 2022 rok miał być czasem wychodzenia z pandemii i powolnego odrabiania strat. Tymczasem narodowego przewoźnika dotknęło jeszcze jedno nieszczęście, które pokrzyżowało wiele planów. Linia ma trudności, ale też wiele planów na przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LOT lotnictwo transport publiczny infrastruktura

M. Roszkowski: w nowym rządzie mocno akcentowana agenda UE

- Wszystkie elementy związane z agendą unijną będą teraz mocno akcentowane. To widać też po powołaniu Michała Kurtyki na ministra klimatu. Teraz będzie istotne, żeby polskie postulaty wybrzmiały w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, ekonomista i prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Łukasz Sobolewski GOSPODARKA rząd Rząd RP rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Jacek Sasin

Jarosław Gowin: trzeba skonsolidować spółki Skarbu Państwa

- Jestem zdecydowanym zwolennikiem powołania Ministerstwa Zasobów Narodowych. Postulowałem to od dłuższego czasu, jednocześnie przyznając się do własnego błędu, ponieważ kiedyś byłem za likwidacją Ministerstwa Skarbu - powiedział w radiowej Jedynce wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Porozumienie Jarosława Gowina zjednoczona prawica Trybunał Konstytucyjny

Skarb Państwa: Rekordowa nadwyżka budżetowa

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewnił, że nadwyżka to efekt działań rządu, a nie kreatywnej księgowości. Wicepremier oceniał, że na koniec roku deficyt będzie niższy o 10-20 miliardów złotych od zakładanego na ten rok 2,94 procenta PKB. O deficycie budżetowym i nadwyżce mówili w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych), Sławomir Horbaczewski (ekonomista) i Arkadiusz Pączka, (Pracodawcy RP).
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb budżet Polski podatek VAT finanse finanse publiczne

Na ratunek niewydolnym podmiotom skarbu państwa

- Gdyby podchodzono w sposób odpowiedzialny, zarówno do nadzoru właścicielskiego, jak i do odpowiedniego planowania i zarządzania tymi spółkami, to byłyby w lepszej sytuacji. Spółki, które teraz przejmujemy posiadają już wyłącznie aktywa w postaci gotówki, nieruchomości czy wierzytelności. Fundusz Rozwoju Spólek ma odwrócić negatywne tendencje w tych spółkach – powiedział Paweł Kolczyński, prezes zarządu Funduszu Rozwoju Spółek.
Zobacz więcej na temat:  PiS Prawo i Sprawiedliwość

Koniec MSP. "Nie ma już czego sprzedawać"

Ministerstwo Skarbu Państwa znajduje się w stanie likwidacji. Jak zapowiada rząd, cały proces ma zakończyć się do 31 marca 2017 roku. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 m.in. o tym, czy zamknięcie resortu jest dobrym pomysłem, rozmawiali Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej i były szef MSP, Adam Abramowicz z Prawa i Sprawiedliwości, Marek Jakubiak z Kukiz’15, a także Damian Diaz, publicysta TVP i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka

Jak po 1 stycznia wygląda nadzór nad państwowymi spółkami?

Spółki państwowe obudziły się dzisiaj w nowej rzeczywistości. 1 stycznia 2017 roku przestało istnieć Ministerstwo Skarbu Państwa, a rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnić teraz prezes Rady Ministrów, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 mecenas Radosław Kwaśnicki, partner zarządzający w Kancelarii RKKW, członek rad nadzorczych, między innymi PKN Orlen.
Zobacz więcej na temat:  firmy Sylwia Zadrożna