Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 22.12.2017

„Określanie wartości reprywatyzowanej nieruchomości to clue problemu reprywatyzacji”

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej do spraw warszawskiej reprywatyzacji Patryk Jaki będzie głosował za tym, żeby właściciele kamienicy przy Noakowskiego 16 zwrócili zarobione na niej pieniądze. Komisja w południe ma ogłosić decyzję w sprawie reprywatyzacji tej nieruchomości. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 ekspert ds. reprywatyzacji dr Tomasz Luterek.

Udziały w kamienicy przy Noakowskiego 16 w Warszawie należały m.in. do męża prezydent Warszawy. Andrzej Waltz otrzymał je w spadku po drugiej żonie wuja, Romana Kępskiego.

Jak podkreślił dr Tomasz Luterek, „sposób określania wartości reprywatyzowanych nieruchomości to clue problemu reprywatyzacji jeszcze w latach 90”.

- Szkoda została wyrządzona w 1945 roku więc często zdarzało się, że właścicielowi odbierano kupę gruzów. W tej chwili został ukształtowany tzw. model restytucyjny, a więc przywrócenia działki, która w wyniki gigantycznych nakładów całego społeczeństwa i rozwoju społecznego nabrała potężnej wartości mimo że została znacjonalizowana działka, która była kupą gruzów. Chodzi więc o to, by uchwycić tamtą, a nie dzisiejszą wartość. Rzeczoznawcy majątkowi potrafią w ten sposób wycenić kamienicę – mówił gość.

Przedwojennymi właścicielami kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 były osoby pochodzenia żydowskiego, które zginęły w czasie II wojny światowej. W 1945 r. Leon Kalinowski, wraz z Leszkiem Wiśniewskim i Janem Wierzbickim, zaczął posługiwać się w warszawskich urzędach antydatowanym na czas sprzed wojny pełnomocnictwem właścicieli do dysponowania przez niego ich nieruchomością.

Miał on sfałszować akt notarialny i wypisy z niego. Dzięki temu Kalinowski sprzedał kamienicę Romanowi Kępskiemu (wujowi Andrzeja Waltza) i Zygmuntowi Szczechowiczowi. Potem okazało się, że wojnę przeżyła Maria Oppenheim, żona jednego z dawnych właścicieli, która wykazała oszustwo. Pod koniec lat 40. Kalinowski został skazany na więzienie. Sąd unieważnił też wtedy pełnomocnictwa, którymi się posługiwał.

Po wydaniu „dekretu Bieruta” Kępski i Szczechowicz wszczęli - jako pokrzywdzeni przez dekret - postępowanie o ustanowienie prawa własności czasowej gruntu pod kamienicą, czego odmówiono im w 1952 r. W 2001 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło orzeczenie z 1952 r. W 2003 r. prezydent m.st. Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz kilkunastu spadkobierców Kępskiego i Szczechowicza, w tym - Andrzeja Waltza i jego córki. W 2007 r. 91 proc. udziału kamienicy nabyła od nich Fenix Group.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/pr

____________________ 

Data emisji: 22.12.17

Godzina emisji: 10:45