Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 29.12.2017

Nowe zasady działania branży energetycznej w związku z rynkiem mocy

Parlament przyjął ustawę wprowadzającą w Polsce rynek mocy – mechanizm zmieniający model rynku energetycznego z jednotowarowego (na którym wyceniania jest tylko energia) na dwutowarowy (na którym wyceniania jest zarówno energia jak i moc niezbędna w systemie, zwłaszcza w szczycie zapotrzebowania). Wprowadzenie zmian oznacza podwyżki dla konsumentów energii, jednak nowy model jest konieczny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. O rynku mocy mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Według Pawła Musiałka musimy dotować elektrownie węglowe jako uzupełniające źródła. - Mamy w Polsce wiele elektrowni, które od dziesięcioleci dostarczały energię, ale jako członek UE musimy zwiększać ilość energii odnawialnej w naszym miksie energetycznym. To powoduje, że jest coraz mniej miejsca na elektrownie węglowe, które pracują wtedy, gdy energia odnawialna nie jest dostarczana z powodu warunków. Fakt, że pracują one krócej powoduje, że otrzymują niewielką ilość wcześniejszych przychodów i nie mają środków na modernizację – mówił ekspert.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, rynek mocy polega na tym, że płacimy za dyspozycyjność elektrowni. – Dotychczas płaciliśmy za prąd w gniazdkach i przesył energii. Warto to podkreślić, ponieważ wiele osób nie wie, że firma, od której kupujemy prąd to inna firma, niż ta do której dzwonimy, gdy nie ma prądu. Rynek mocy to uczciwe postawienie sprawy, utrzymywanie elektrowni w gotowości nie opłaca się ekonomicznie. By się opłacało, trzeba stworzyć system zachęt. Rząd wprowadził ustawę, aby od 2021 roku prowadzić aukcje na moc, robione po to, by wybrać najniższą ofertę – powiedział Musiałek.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

___________________ 

Data emisji: 29.12.2017

Godzina emisji: 13:46