Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 22.02.2018

Będą kolejne ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców?

Przedsiębiorcy apelują o ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców, ponieważ w niektórych branżach nie ma komu pracować. Chodzi o objęcie uproszczoną procedurą kolejnych krajów, jak np. Nepal, Uzbekistan, Indie czy Filipiny, bowiem obywatele tych państw już teraz są zatrudniani w Polsce. Problem dotyczy m.in. branży transportowej, gdzie 20 proc. firm odczuwa stały brak kierowców. Mówili o tym w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza), Kazimierz Krupa (DrawBridge) i Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP).
Posłuchaj
  • 22.02.2018 Piotr Soroczyński, Kazimierz Krupa i Arkadiusz Pączka o brakach kadrowych w polskich firmach
Czytaj także

Według Arkadiusza Pączki problem zasobów ludzkich wysuwa się na pierwsze miejsce. - W każdej branży brakuje pracowników. Jeśli chodzi o destynacje, to mówimy o krajach dalekiej Azji – Bangladesz, Indie, Nepal, widzimy w Polsce pracowników z tych krajów. Są pewne ograniczenia, a wystarczy rozporządzenie ministra pracy, które zwiększy możliwość pozyskania ludzi z tamtych obszarów ludzi do firm. To nie tylko problem branży transportowej, inne sektory będą też cierpieć na deficyt pracowników – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego w Polsce istnieją jeszcze duże niewykorzystane zasoby ludzkie. – Brak pracowników wynika z tego, że szybko się rozwijamy, a także z powodu emigracji z Polski. Musimy też pamiętać, że mimo niskiego bezrobocia, mamy dużą rzeszę ludzi biernych zawodowo – to jest kilkanaście milionów ludzi. Między 5 a 6 milionów ludzi można w ciągu następnych kilku lat aktywizować – wskazywał ekonomista.

W ocenie Kazimierza Krupy brak pracowników wymusza wzrost pensji. – W odpowiedzi na wzrastające wynagrodzenia musi rosnąć produktywność pracownika, ale i zmusza to pracodawców do unowocześniania parku maszynowego. Za wschodnią granicą mamy niewyczerpany rezerwuar pracowników. Inne kierunki będą uzupełnieniem. U nas stopień aktywizacji zawodowej jest wyjątkowo niski, co wymusza na państwie skłanianie ludzi do powrotu na rynek pracy, np. przez budowanie żłobków – mówił komentator.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Patrycjusz Wyżga.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 22.02.2018

Godzina emisji: 09:13